Багатодітна сім’я: порядок підтвердження статусу та пільги

Сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.  З метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім’ях, держава надає відповідну соціальну допомогу. Тож, багатодітні сім’ї та діти які в них проживають мають право на отримання пільг за певних умов, які визначені законодавством.
Зокрема, право на безоплатне одержання послуг на оздоровлення та відпочинок, знижки на харчування в навчальних закладах, безоплатний проїзд у міському транспорті та інші.

Про те, які сім’ї є багатодітними, які вони мають права та гарантії роз’яснюють фахівці відділу «Олександрівське бюро правової допомоги» Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Багатодітна сім’я − сім’я, в якій подружжя перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей. У тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), які проживають разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховують.
Відповідно до положень Закону України «Про охорону дитинства» до складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти. Переважно у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Звертаємо увагу на те, що для підтвердження статусу багатодітної сім’ї і дітей з такої сім’ї, а також їх права на отримання пільг, необхідно отримати відповідне посвідчення.
Куди потрібно звернутися для отримання посвідчення?
Посвідчення батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї видається:
структурними підрозділами районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій,
виконавчими органами міських, районних у містах рад (відділ у справах сім’ї, молоді та спорту),
через Центри надання адміністративних послуг одному з батьків відповідно до місця реєстрації, протягом десяти робочих днів після подання необхідних документів.
Таке посвідчення видається безкоштовно, строк дії якого визначається окремо для кожної багатодітної сім’ї. Дітям з багатодітної сім’ї посвідчення видається з 6 років.
Покриття витрат на виплату допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях  здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Призначення і виплата такої допомоги здійснюється:
структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій,
виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі – органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання особи, яка претендує на призначення допомоги.
Варто зазначити, що допомога надається одному з батьків дитини, які постійно проживають разом з дитиною. Документи, які необхідні для призначення допомоги, подаються заявником особисто.
Багатодітній сім’ї надаються такі пільги:
– 50 відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);
– 50 відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю;
– 50 відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;
– позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.
Варто наголосити на тому, що зазначені пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Дітям з багатодітних сімей надаються такі пільги:
– безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;
– щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;
– першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
– безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів. У тому числі внутрірайонних, внутрі – та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі;
– безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей».
Правову допомогу можна отримати «Олександрівське бюро правової допомоги» Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна звернутися за адресою: смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 63. тел.: (05242) 3-25-98. Електронна пошта: oleksandrivske@legalaid.kr.ua

Кількість переглядів: 7