Булінг: правове регулювання, відповідальність, види та ознаки

Страх, заздрощі, конкуренція, бажання підпорядкувати власній волі та принизити іншого – є механізмом шкільного булінгу. Багато-хто не надає булінгу великого значення. Але насправді це не просто пустощі або грубість, а особлива форма взаємин, яка за відсутності своєчасної реакції переростає в насильство.

В межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!» фахівці відділу «Олександрівське бюро правової допомоги» Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової        допомоги проводять правове інформування щодо видів, ознак, правового   регулювання та відповідальності за вчинення  булінгу.

18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)». Також  зміни внесено і до «Кодексу України про адміністративні правопорушення», згідно з яким встановлюється відповідальність за булінг. 

Відповідно до статті 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення, булінг (цькування) – це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Ознаки булінгу:

  • повторюваність (адже одноразовий прояв неприязні не буде вважатися цькуванням);
  • наявність сторін «агресор-потерпілий-свідок» у діянні;
  • наслідки для постраждалого у вигляді фізичної або психологічної шкоди.

Булінг може проявлятись у різних формах:

  1. Фізичне насильство (завдання ударів, штовхання, підніжки та ін.)
  2. Економічне насильство (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей жертви, вимагання грошей тощо).
  3. Психологічне насильство (обзивання, глузування або висловлювання, якими ображається стать, раса або національність, виключення інших із групи чи розповсюдження пліток або чуток).
  4. Сексуальне насильство (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, фотографування та відео зйомки у переодягальнях, сексуальні погрози та жарти).
  5. Кібербулінг (образливі повідомлення з погрозами, відредаговані фотографії, блокування акаунтів, шантаж в мережі, висміювання в закритих групах в соціальних мережах).

Відтепер булінг карається штрафом від 850 грн або громадськими роботами від 20 годин. Якщо булінг вчинять повторно протягом року або групою осіб, розмір покарання збільшиться до штрафу від 1700 грн або громадських роботами від 40 годин.

Тобто, якщо вам вже виповнилось 16 років та ви вчините булінг – то до вас може бути застосована ця відповідальність.

    Якщо булінг вчинить неповнолітній до 16 років, відповідатимуть його батьки. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу або громадських робіт.

Окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу (цькування) для керівників шкіл. Якщо керівник не повідомить поліцію про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Для отримання більш детальної інформації звертайтеся до відділу «Олександрівське бюро правової допомоги» Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна звернутися за адресою: смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 63тел.: (05242) 3-25-98.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.

#БПД #ПравоваДопомога #LegalAid

Кількість переглядів: 39