До 142-ї річниці з дня народження Левка Мацієвича

11 січня з нагоди 142-ї річниці з дня народження вітчизняного корабельного інженера і льотчика Лева (Левка) Макаровича Мацієвича в Олександрівці за участі голови райдержадміністрації Ольги Бороти та голови районної ради Григорія Гончаренка відбулося покладання квітів до пам’ятника видатному земляку.

Перед цим, у кімнаті-музеї Левка Мацієвича директор Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка провів змістовну екскурсію для керівництва, працівників райдержадміністрації, районної ради, представників підприємств, установ та організацій про життєвий шлях видатного олександрівця.

Народився Левко Мацієвич 13 січня 1877 року в містечку Олександрівці, загинув 7 жовтня 1910 року в Петербурзі, де й похований. Вітчизняний корабельний інженер і льотчик, капітан. Закінчив Харківський технологічний інститут (1901) і Миколаївську морську академію (1906). З 1908 року служив в Морському технічному комітеті, потім призначений у Відділ повітряного флоту. Приймав участь у спорудженні (в Севастополі) броненосця “Іоанн Златоуст”. Займався питаннями теорії і практики авіації. Створив в 1909 році проект гідролітака. Автор першого в світі проекту авіаносця.  Розробив ряд проектів підводних човнів і протимінних загороджень. У 1910 році у Франції закінчив льотну школу А. Фармана, організував приймання літаків і двигунів, замовлених для Росії, вивчав організацію льотного навчання. В Росії був учасником багатьох успішних польотів, в т. ч. першого нічного (одночасно з М. Єфімовим). Підняв у повітря перших в Росії пасажирів. Загинув під час польоту при проведенні першого Всеросійського свята повітроплавання (перша жертва російської авіації).  

Під час навчання в Харкові був активним членом студентської української громади. Один із засновників Революційної Української Партії (РУП). У Севастополі вів українську національно-політичну роботу серед робітників. В Петербурзі став активним членом петербурзької української громади. Протягом 1906—1910 рр. надавав значну матеріальну допомогу українському політичному рухові, зокрема партіям РУП, УCДРП; фінансував видання цих партій.

Кількість переглядів: 55