До кінця 2018 року всі об’єднані територіальні громадян мають отримати землю за межами населених пунктів

Реформа децентралізації спричинила ситуацію, коли змінюється розподіл повноважень та зони відповідальності між новоствореними ОТГ та районною владою. Навести лад у цій сфері допоможе ухвалення децентралізаційних законопроектів №6636 та №6466.

Про це в ефірі програми «Реформи: інструкція до використання» на Громадському радіо розповів заступник виконавчого директора Асоціації міст України Ярослав Рабошук.

Проект закону № 6636 запроваджує механізм зміни меж, утворення і ліквідації районів з метою формування раціонального субрегіонального рівня адміністративно-територіального устрою відповідно до положень Концепції реформування місцевого самоврядування.

“За три роки реформи децентралізації вже об’єдналось 825 ОТГ, які отримали нові повноваження, додаткові фінансові ресурси і відповідальність. Однією з особливостей цього процесу є те, що значна частина повноважень, які виконувалися на районному рівні, передалася на місцевий рівень, на міську чи селищну раду. Тож кількість ОТГ зростає, вони забирають повноваження з районного рівня, а на районному рівні залишаються чиновники, які фінансуються за кошти державного бюджету”, – пояснює наочно один з аспектів, чому важливе ухвалення вищезгаданого законопроекту Ярослав Рабошук.

Наразі в Україні вже є 16 районів, територія яких повністю покривається об’єднаними територіальними громадами. В 112 районах  більше половини території покривається ОТГ, що становить 25% від загальної кількості районів в державі.

Районні адміністрації не будуть все ж ліквідовані, попри зміну відповідальності і передачу повноважень.

“Завжди є державні інтереси – надзвичайні ситуації чи оборона. Це функції держави – і вони залишаться або в районних адміністраціях, або буде змінена назва. Все решта буде скорочено. Ось, до прикладу, відділи освіти повністю переходять до компетенції органів місцевого самоврядування. І це одне з основних досягнень реформи децентралізації, тому що безпосередні повноваження щодо дошкільної чи середньої освіти тепер вже можуть виконувати самі громади через свої органи місцевого самоврядування, які вони обирають на прямих виборах, а не якісь чиновники з районної державної адміністрації, які призначаються президентом”, – додав Ярослав Рабошук.

Крім цього, процес децентралізації також актуалізував тему розпорядження землями.

В період з 1992-го по 2001-ий рік землями розпоряджалися сільські, селищні та міські ради. У 2001-му році був прийнятий Земельний кодекс у новій редакції, і значна частина територій була віддана в розпорядження районних адміністрацій. У 2012-2013 роках відбувалася передача повноважень від РДА до територіальних підрозділів Держгеокадастру. Тож до моменту застосування положень розпорядження Кабінету Міністрів територіями за межами населених пунктів розпоряджаються районні або обласні державні адміністрації, а землями сільськогосподарського призначення розпоряджаються органи Держгеокадастру.

Наразі розпочався процес передачі права розпоряджатись землями за межами населених пунктів до повноважень ОТГ.  На сьогодні ОТГ мають право розпоряджатись землями в межах населеного пункту.

“Проте є декілька законопроектів про те, щоб надавати повноваження органам місцевого самоврядування розпоряджатися територіями за межами населених пунктів. І в січні було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів, яким у ручному режимі всім об’єднаним територіальним громадам передаються землі за межами населених пунктів шляхом підписання актів передачі між Держгеокадастром і відповідною ОТГ”, – розповідає Ярослав Рабошук.

За словами експерта, було ухвалене політичне рішення прем’єр-міністром, і наразі Держгеокадастр за дорученням прем’єр-міністра виконує це доручення.

“Це була одна з обіцянок, які давалися на початку реформи децентралізації, а обіцянки потрібно виконувати. І семи ОТГ вже передані землі за межами населених пунктів. Це перші ластівки. А, відповідно до розпорядження, землі повинні отримати всі ОТГ до кінця року. Держгеокадастр отримав відповідний план-графік, кожна громада знає, що вона в такому-то місяці отримає землі, і відмовити не можна”, – додає Ярослав Рабошук.

Нагадаємо, Реанімаційний пакет реформ закликав народних депутатів ухвалити законопроекти № 6466 та № 6636, які забезпечать правові умови та сприятимуть продовженню добровільного об’єднання територіальних громад зокрема та успішному впровадженню реформи децентралізації в Україні в цілому.

Кількість переглядів: 35