Форум місцевого розвитку Олександрівського району

    16 грудня у залі засідань районної державної адміністрації відбувся Форум місцевого розвитку Олександрівського району. У його роботі взяли участь співголови Форуму – голова районної державної адміністрації Валерій Авксентьєв та голова районної ради Василь Скляренко, асистент з розвитку громад Проекту “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” Кіровоградського обласного підрозділу впорядкування Тетяна Головченко, координатор Проекту у районі, заступник голови райдержадміністрації Лариса Нечепоренко, голови організацій громад, які проводять роботу у рамках Проекту ЄС/ПРОООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, депутати районної ради, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, територіальних органів міністерств та відомств України, сільські та селищні голови.
    Форум став своєрідним підбиттям підсумків роботи, проведеної в рамках Проекту ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” та інших міжнародних програм в Олександрівському районі.
    Відкриваючи засідання форуму, Валерій Авксентьєв наголосив, що впровадження спільного Проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” на території Олександрівського району створює умови для сталого соціально – економічного розвитку на місцевому рівні шляхом самоорганізації та соціальної активізації громад, сприяє більш активному залученню усіх верств населення, представників установ, організацій та бізнес-структур до діалогу з органами місцевої влади, виробленню прозорих та ефективних механізмів планування на місцевому рівні та залучення громадян до управління.
    З доповіддю про роботу організацій громад районну за весь період їхньої участі у Проекті ЄС/ПРОООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” перед присутніми виступила координатор Проекту у районі Лариса Нечепоренко. За її словами, активна робота громад району у Проекті надала можливість відпрацювати механізми співфінансування між громадою, місцевою владою, донорською спільнотою та приватним сектором.
    – За час роботи в проекті в районі створено і успішно працює 15 громадських організацій, 8 з яких відпрацювало в проекті “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”. Розпочинало роботу 5 громад по п’яти проектах, сьогодні у районі завершено роботу по десяти проектах. – Повністю реалізовано 9 проектів по напрямку енергозбереження та один проект по напрямку комунальний транспорт. Загальна сума капіталовкладень складає 1554,977 тис. грн. При цьому кошти бюджетів всіх рівнів становлять 494,353 тис. грн. або 31,80%, кошти ЄС/ООН -745,344 тис.грн або 47,93%, решта кошти членів громади та спонсорів – 315,28 тис грн., або 20,27% , – відзначила Лариса Нечепоренко.
    Серед найактивніших громад, зокрема тих, які розпочали роботу на другому та третьому етапах Проекту, заступник голови райдержадміністрації виділила громадські організації “Зоря – 2009” (голова Пляка Надія Леонідівна), “Партнерство: з турботою про дітей” (Ткаленко Людмила Федорівна), “Михайлівна – 2009” (сільський голова Савченко Олександр Володимирович), “Цвітненські горизонти” (голова громади, а тепер сільський голова Віктор Ліхненко), “Підлісненське самоврядування – крок у майбутнє” (голова громади Чабан Наталья Володимирівна).
    – Всі проекти другого та третього етапів було успішно розпочато і завершено протягом 6 місяців. Громади не просто відпрацювали по проектах, а вивчили досвід діючих громад, пройшли всі етапи створення громади, згуртували навколо себе людей, отримали підтримку спонсорів, підготували мікропроектні пропозиції, пройшли конкурсний відбір, провели тендерні процедури, а все це кропітка і дуже не проста робота, – відзначила Лариса Нечепоренко.
    Також заступник голови райдержадміністрації розповіла про роботу Олександрівського ресурсного центру розвитку громад, який провів значну роботу з надання інформаційної, методичної, нормативно-правової допомоги організаціям громад.
    Широка інформаційна робота проводиться і на сторінках районної газети “Вперед” та на офіційному веб-сайті райдержадміністрації, де створено відповідний розділ.
    Підсумовуючи свою доповідь, Лариса Нечепоренко відзначила, що результатом роботи у проекті стали значні зміни в ставленні людей до міжнародних проектів, програм, грантів, віра людей у власні сили, можливості. Успішно проведена робота породила бажання людей працювати на користь громади не лише прикладаючи певні зусилля, а й вкладаючи власні кошти.
    – Території, які байдуже поставилися до роботи на першому етапі, все більше проявляють зацікавленості до питань створення громад та до залучення коштів міжнародних організацій. Вирішено проблеми закладів комунальної власності із значно меншими затратами бюджетних коштів, які і так потребували вирішення, – зазначила Лариса Федорівна.
    Також у ході засідання було заслухано звіти про роботу громадських організацій, які успішно завершили роботу у рамках проекту ЄС/ПРОООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” та мають плани продовжувати роботу у цьому напрямку. Зокрема перед присутніми виступили Наталія Чабан – голова ГО “Підлісненське самоврядування – крок в майбутнє”, Надія Пляка – голова громадської організації “Зоря – 2009”, Людмила Ткаленко – голова громадської організації “Партнерство. З турботою про дітей”, Віктор Ліхненко – Цвітненський сільський голова (ГО “Цвітненські горизонти”), Олександр Савченко – Михайлівський сільський голова (ГО “Михайлівна – 2009”).
    Окремо у ході форуму розглянули роботу громади “Єлизаветградка. Вікно в майбутнє”, голова громади – директор Єлизаветградківської ЗШ І-Ш ступенів Наталія Дубенюк. За кошти громади та спонсорські кошти було замінено 20 вікон в школі на загальну суму 40,3 тис грн., підготовлено мікропроектну пропозицію для участі в конкурсному відборі для роботи в Проекті “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”. Дана громада вчилася на досвіді раніше створених громад. Що є особливо позитивним – жителі селища не просто створили громадське об’єднання і чекають якихось преференцій, а за кошти членів громади та кошти місцевих господарств, установ, тобто залучені кошти, виконали значні обсяги робіт по ремонту приміщень загальноосвітніх шкіл, дошкільних навчальних закладів, будинків культури.
    У такому ж напрямку працює і громадська організація “Михайлівна – 2009”. На залучені спонсорські кошти, кошти громади та за підтримки Михайлівської сільської ради проводиться ремонт сільського Будинку культури на загальну суму 100 тис. грн.
    Також було розглянуто позитивний досвід громадської організації “Підлісненське самоврядування — крок в майбутнє”. Працюючи в Проекті ЄС/ПРОООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, члени громади пройшли повний курс навчання, брали участь в усіх тренінгах, завдяки чому значно поглибили свої знання та вміння з роботи в проектах. Громадою були подані заявки та виграні гранти в наступних проектах: конкурс від ПРООН: підтримка вразливих категорій населення в рамках Проекту ПРООН “Розвиток громадянського суспільства” у партнерстві з благодійним фондом “Творчий центр Каунтерпарт” (ТЦК) “Представлення інтересів вразливих верств населення” і отримала кошти для реалізації мікропроекту “Світ дитинства без насильства” в сумі 99312грн.; даний проект вони будуть реалізовувати спільно з громадськими організаціями “Розумівська віра” та Івангородською ГО. Це вже другий грант, отриманий даною громадою. Першим був за участь у конкурсі “Надання соціальних послуг громадськими та благодійними організаціями”, який проводився Міжнародним Фондом “Відродження”, отримано грант в розмірі 68000 грн. для реалізації мікропроекту “Змістовне сьогодення – здорове майбутнє”.
    Про важливість проведеної роботи громадськими організаціями, які налагодили співпрацю з представниками місцевого бізнесу, різними фондами, що діють на території України, успішно вирішують нагальні потреби територій із використанням незначних бюджетних коштів у ході засідання наголосив депутат районної ради, голова правління ВАТ “Цибулівське ХПП” Володимир Савченко.
    А начальник відділу освіти райдержадміністрації Федір Шаповал відзначив, що члени педагогічних колективів загальноосвітніх шкіл є активними членами більшості організацій громад, беруть найактивнішу участь в реалізації проектів, що в свою чергу дало можливість покращити технічний стан будівель та естетичний вигляд загальноосвітніх шкіл, дошкільних дитячих закладів.
    Підсумовуючи результати засідання, перед присутніми виступила асистент з розвитку громад Проекту “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” Кіровоградського обласного підрозділу впорядкування Тетяна Головченко. За її словами, з 8 районів Кіровоградської області, які брали участь у першому етапі Проекту, найкраще себе показав саме Олександрівський районі.
    – Район першим в області отримав грант на реалізацію мікропроектьної пропозиції громади, перший же її і успішно реалізував. З 53 мікропроектних пропозицій, які отримали гранти, 10 представив Олександрівський район. З 7 млн. грн. капіталовкладень по Кіровоградській області – півтора мільйона тільки по Олександрівському районі, – відзначила Тетяна Олександрівна.
    Схвально відгукнулась вона і про роботу Олександрівського районного ресурсного центру розвитку громад Олександрівського району, який, до речі, брав участь у Всеукраїнському конкурсі ресурсних центрів і увійшов до 25 найкращих по Україні та отримав фінансову підтримку у розмірі
1000 доларів США.
    Підсумовуючи результати першого етапу Проекту, Тетяна Головченко подякувала всім громадським організаціям – учасникам проекту за активну роботу та побажала успіхів у подальшому. “Кожна організація громади – це історія успіху”, – відзначила вона.
    Разом з головою районної державної адміністрації Тетяна Головченко вручила сертифікати про завершення проектів організаціям громад району. А Михайлівський сільський голова Олександр Савченко отримав іменний сертифікат за активну громадську позицію.
    На форумі була прийнята резолюція, у якій, зокрема, рекомендовано включити мікропроектні пропозиції громад до програми соціально-економічного розвитку району, програм соціально-економічного розвитку територій на 2011рік, а також передбачити видатки для їх підтримки при формуванні бюджетів на 2011 рік.
Кількість переглядів: 110