Нарахування індексації у червні та в умовах карантину

На сьогодні індексація заробітної плати проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг індексації, який встановлено в розмірі 103 відсотка Індексацію зарплат у червні 2020 року будуть проводити на рівні травня, окрім роботодавців, які підвищили оклади у березні 2019 року.

Індексації підлягає заробітна плата у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розміри якого щороку затверджуються Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України.

Індексація заробітної плати працівників передбачена Законом України від 03.07.1991 р. № 1282-XII (у редакції від 06.02.2003 р. № 491-IV) «Про індексацію грошових доходів населення» та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі – Порядок № 1078).

Частина заробітної плати, яка перевищує розмір прожиткового мінімуму не індексується.

При цьому слід пам’ятати, що:

– у разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації її заробітної плати визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу;

– якщо працівник відпрацював неповний робочий місяць, наприклад, перебував у відпустці або на лікарняному, то сума індексації у такому випадку виплачується пропорційно відпрацьованим дням або часам;

– у разі якщо працівник не відпрацював жодного дня у місяці, то індексація заробітної плати за цей місяць не провадиться.

Сума індексації заробітної плати працівника визначається як результат множення суми оплати праці, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100.

Внаслідок запровадження карантину у багатьох роботодавців виникли ситуації, через які працівникам було встановлено неповний робочий час.               Або виникали ситуації коли працівникам була надана відпустка, зокрема, і неоплачувана. Або ж було оформлено оплачуваний простій.

В таких випадках нарахування індексації буде базуватися на таких правилах:

– усі виплати, які базуються на середній заробітній платі, не індексуються. Це стосується, насамперед, відпускних і лікарняних;

– відповідно до п. 4 Порядку №1078, якщо особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу й виплачується до відпрацьованого часу пропорційно;

– при цьому під неповним робочим часом в цьому випадку вважається будь-який випадок, коли працівник з певних причин не забезпечив виконання встановленої норми робочого часу.

Тобто, це коли працівника, дійсно, перевели на неповний робочий час. Але ця норма також стосується працівників, які перебували у відпустках, на лікарняному, або оформлено прогул тощо. Для них індексації підлягає лише та частина зарплати, яка нарахована за фактично відпрацьований час.

При цьому з метою визначення суми індексації в цьому випадку вона проводиться у два етапи. Спочатку рахується її загальна сума (з огляду на суми заробітної плати, нарахованої за відпрацьований час). Надалі визначається її фактична сума (пропорційна до співвідношення фактично відпрацьованого часу до норми робочого часу у відповідному місяці).

Якщо працівник перебував у відпустці цілий місяць або хворів протягом всього місяця, то індексація також не нараховується.

Оплата, яка виплачується працівникам за час простою, не підлягає індексації.

Статтею 2 Закону «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру.

Отже, оскільки оплата у разі вимушеного простою не є постійною виплатою, вона не підлягає індексації.

 Відділ з питань праці та соціально-трудових відносин управління соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації

Кількість переглядів: 1