Не зривайте первоцвіти!

Навесні людей вабить ліс, зелені галявини. Після довгої зими ваблять перші весняні квіти – первоцвіти.

Квіти, які першими цвітуть на весні називають первоцвітами. Первоцвіти – це безцінний дар природи, перша посмішка весни. Вони символізують пробудження і відновлення життя після довготривалої зими.

До первоцвітів належать весняний пролісок, калюжниця болотна, ряст, пшінка весняна, печіночниця звичайна, первоцвіт дрібний, мати-й-мачуха, горицвіт весняний, собачий зуб, підсніжник складний білосніжний, чемерник, сон-трава, цикламен, крокус, сон-трава, конвалія, медунка, білоцвіт весняний.

Поступово наші ліси збіднюються на ці чудові дарунки природи. Нині деякі види належать до категорії рідкісних і зникаючих рослин і занесені до Червоної книги. Сюди відносяться проліска сибірська, горицвіт весняний, первоцвіт дрібний, білоцвіт весняний, цикламент Кузнєцова. При зриванні стебла з трьома первоцвітами гинуть 45-60 насінин, з яких могли прорости нові квіти, ушкоджуються сусідні рослини. А для того, щоб з насіння виросла наприклад, повноцінна конвалія, необхідно 7- 8 років. У останньому виданні «Червоної книги» на 30 % збільшилася кількість рослин, які перебувають під загрозою або на межі зникнення, зазначає Український Інститут ботаніки. В Україні вже зникло майже 50 видів рослин. І цей процес триває… Дуже швидко з лиця Землі зникають усі види підсніжників, диких тюльпанів, сон-трави та інших первоцвітів.

Вже за кілька десятиліть наші улюблені перші весняні квіти можуть зникнути взагалі.

Першоцвіти мають і естетичне, і практичне значення. Нектаром квітів ласують бджоли, джмелі, метелики, а мурашки з’їдають частину насіння. Отже, перші весняні квіти не тільки радують людей, а й напоюють своїм нектаром, годують пилком і насінням мешканців лісу, лікують і їх, і нас.

Первоцвіти довго не стоять у вазах, швидко в’януть – рослини вологих весняних лісів не витримують сухе повітря наших домівок. Весняні квіти краще не чіпати: вони привабливіші в природному середовищі.

Чому не можна збирати первоцвіти? Та тому, що вони не встигнуть відновити свою чисельність.

Чому треба берегти первоцвіти? Тому, що вони легко можуть зникнути з лиця Землі.

Первоцвітам не страшні ані сніг, ані злі морози – до всіляких примх природи ці ранні квіти добре пристосувались. Але є у них інший, набагато страшніший ворог, від якого важко врятуватись – це ми з вами.

За незаконний збір та продаж первоцвітів в Україні передбачена адміністративна відповідальність – накладення штрафних санкцій. Згідно зі ст. 90 кодексу України про адміністративні правопорушення знищення видів рослин, які занесені до Червоної книги України, тягне за собою накладання штрафу на громадян від 340 до 510 грн. з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від 510 до 850 грн з конфіскацією незаконно добутого. Згідно ст. 88¹ ч.2 кодексу України про адміністративні правопорушення: порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної Книги України, тягне за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 гривень із конфіскацією об’єктів рослинного світу.

В лісі сніг іще лишився, Під деревами укрився, Сніг від сонечка сховався, Теплих променів злякався. Та з під снігу – справжнє диво: Первісток весни сміливий Показав чоло тендітне, Пелюсткове і привітне. То підсніжник, первоцвіт, Сніг долаючи і лід, Прагне з сонцем привітатись І з весною обійнятись. Не зривайте первоцвіти, Помилуйтеся на квіти. Той, хто робить з них букети Знищує життя Планети.

Захистимо первоцвіти! Бережіть неповторну українську природу!

Кількість переглядів: 228