Небезпека радону та заходи захисту від нього

Після Чорнобильської катастрофи населення України в середньому одержує дозу опромінення до 0,3 міллізіверт (мЗв)1 на рік. Фонове з космосу дорівнює 1,1 мЗв, а від радону, який міститься у ґрунті та будівельних матеріалах, що використовується, зокрема, й для зведення житла,— уп’ятеро більше. 

Значні колективні дози радіоактивного опромінення отримують не лише ті, хто живе на радіаційно забруднених територіях унаслідок аварії на ЧАЕС, а й мешканці значних територій з підвищеним природним радіоактивним фоном, що створюється радіоактивним газом радоном. Середня доза опромінення населення від природних джерел становить близько 6,15 мЗв на рік, 75% цієї дози створюється природним радіоактивним газом радоном. Понад 1 млн мешканців України за рахунок природних джерел опромінення отримують дози, що на порядок перевищують норматив, установлений для радіаційних аварійних ситуацій (1 мЗв/рік).

 
Нині майже чверть всіх житлових будинків не відповідають нормам радонової безпеки у містах і селах. Потерпають переважно ті, хто мешкає на рівні першого-другого поверхів (у тому числі у школах і дитсадках). За нашими даними кілька мільйонів людей живуть в умовах значно гірших, ніж передбачено нормативами.  
Природу радону та його вплив на людину продовжують вивчати. Це — радіоактивний газ, що утворюється в результаті розпаду елементів уранового радіоактивного ряду. За тривалого опромінення багаторазово зростає ризик виникнення раку легенів, відбувається ураження навіть кісткового мозку. Це може призвести до лейкозу.

 Так вже склалося, що географічно Кіровоградська область, як і значна частина решти регіонів країни, знаходиться на кристалічному щиті. А це означає, що невидима небезпека – радон – газ без запаху, кольору і смаку – криється у розломах земної кори. Основним джерелом виходу радону на поверхню є граніт. Спеціалісти пояснюють, що ця земна порода «фонить» сама по собі.
 
У відкритому повітрі радон не являє собою серйозну загрозу, але в закритих і замкнутих просторах, як будівлі або кімнати першого-другого поверхів,підвальні приміщення, ризик збільшується .Такі фактори, як розташування будівлі, а також тривалість впливу відіграє життєво важливу роль в розвитку раку легенів.
 
Провітрювання – однин із дієвих факторів впливу на вирішення проблеми. Потрібно також якнайщільніше ізолювати підлогу від ґрунту, бо саме у ньому концентрується радон. З тієї самої причини не можна будувати підвали під житловими приміщеннями. Нові оселі потрібно ретельно досліджувати. Не слід забувати про вентиляції та ремонт підвальних приміщень стіни, усунення тріщин, щілин і отворів в трубах, каналізації, підлозі і стінах.

Кількість переглядів: 47