“ОСІННІ ЗЕРНА” НА ОЛЕКСАНДРІВЩИНІ

Традиційний, восьмий, журналістський фестиваль “Осінні зерна” цього року пройшов на Олександрівщині. Його організатор – обласна організація Національної спілки журналістів України. Участь у ньому взяли редактори обласних та районних засобів масової інформації Кіровоградської області.

Варто відразу зазначити, що, враховуючи карантинні заходи, делегація дотримувалася всіх санепідеміологічних вимог.

Мета фестивалю не лише ознайомитися з історичною спадщиною певного регіону, а й побачити, як і чим живе нині край.

Першою зупинкою гостей фестивалю було у Підлісному господарство ТОВ “Лісова коза”.  Консультант Валентина Колісник ознайомила присутніх з історією створення цього унікального підприємства та провела цікаву екскурсію територією.

Побували вони і у погребі, де, як завжди, пройшла дегустація місцевих сирів та закарпатського вина. А ще взяли участь у розіграші призу від господарства.

Далі присутні вирушили у Бовтишку. Гості побували на подвір’ї, де стоїть будинок, який взимку 1944 року став штабом Другого Українського фронту під керівництвом маршала Івана Конєва. Про той період з військового життя маршала та підготовку Корсунь-Шевченківської та Умансько-Ботишанської операцій, перемога у яких дозволила значно приблизити Перемогу, розповіли Бовтишський сільський голова Василь Скляренко та внучка колишніх господарів оселі Терентія та Килини Токаренків Алла Новіцька (Токаренко).

Василь Скляренко потім показав присутнім і відновлену криницю. Як повідав він, в різні часи люди її по різному називали: Чумацька, Козацька, Пушкінська, Бовтишська… І кожна назва має своє підтвердження.

Приміром, стверджують, що біля неї Олександр Пушкін, гостюючи у родині Раєвських, обдумував сюжети своїх майбутніх творів. Марія Петренко (по сільському Яшенчиха), родині якої на початку ХХ століття належала криниця, згадувала, що у 1920-х  роках, під час української революції, біля криниці часто зупинялися українські повстанці, пили самі воду і напували коней.

Далі шлях редакторів проліг у Розумівку. Отець Михайло  ознайомив їх з історією будівництва і Свято-Хрестовоздвиженської церкви – усипальниці родини райвських. Виявляється, цьогоріч відзначався ювілей – 165-річчя з дня  завершення будівництва храму, але, зважаючи на карантинні заходи, великого святкування не було.

 Нині ця культова споруда – пам’ятка архітектури та містобудування загальнодержавного значення.  І туристи з Кіровоградщини добре знають сюди шлях.

 Як і те, що Розумівка, а загалом й вся Олександрівщина, може зараз похвалитися новою асфальтованою дорогою до могили Чорного Ворона та його побратимів. Гості у цьому змогли переконатися й оцінити чималий обсяг роботи. Звичайно, біля могили вони побували і віддали шану борцям за незалежність України.

Гості побували й в Олександрівці. Найперше їх маршрут проліг до оновленої Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів КЗ “Олександрівське НВО №1”. “Це дійсно сучасна європейська школа!”, – так висловилися всі одностайно. Захоплювалися присутні і районним стадіоном імені Миколи Шишки. “Тепер ми розуміємо, чому саме в Олександрівці проходить багато спортивних змагань обласного масштабу”, – зазначили вони.

Побували гості і у Бірківському лісництві ДП “Олександрівський лісгосп”. Тут вони були вражені широким вибором різних декоративних рослин і сучасними методами їх вирощування.

У районній державній адміністрації учасників фестивалю прийняли керівники району. Андрій Лапа презентував успіхи району у соціально-економічному напрямку. Не обійшлося й без подарунків. Кожен гість одержав енциклопедію Олександрівщини “У плині часу” та відеофільм про наш край.

Голова обласної організації Національної спілки журналістів Петро Мельник також відзначив за гостинність керівників районної влади – господарів фестивалю – Дипломами VІІІ  журналістського фестивалю “Осінні зерна”.

Кількість переглядів: 32