ПАМ ̓ ЯТКА по відбору зразків біоматеріалу при отруєнні бджіл

Перед відбором біоматеріалу для лабораторного дослідження відповідно до Закону України ” Про бджільництво”, “Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл”, яка затверджена наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 30.01.2001р. №9 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2001р. за №131/5322 необхідно провести комісійне розслідування за участі представника місцевої влади, представника служби захисту рослин, представника екологічної інспекції, державного інспектора ветеринарної медицини, агронома господарства, бджоляра, та обов’язково скласти Акт комісійного обстеження. Після оформлення Акту проводиться відбір біологічного матеріалу.


При постановці діагнозу враховують раптовість, одночасність загибелі бджіл в більшості або в усіх бджолиних сім’ях, збіг у часі з хімічною обробкою полів, садів, лісів та ін.
Клінічні ознаки отруєння у бджіл від різних пестицидів проявляються майже однаково. Основна ознака при отруєнні – масова загибель льотних бджіл. Отруєння у бджіл починається з фази збудження, яка потім переходить в пригнічення. При збудженні бджоли починають швидко рухатися, здійснювати кругові рухи, перевертатися на спину, ніжками очищають свої ротові органи. У стані пригнічення хворі бджоли стають малорухомими, зриваються зі стільників, у великій кількості повзають по дну вулика, на прильотній дошці і по землі, приймають сидяче положення, згинають черевце, відбуваються судомні скорочення тіла і кінцівок, підвищується їх агресивність. Більш яскраво клінічні ознаки проявляються в сильних бджолиних сім’ях, тому що вони активніше працюють на рослинах. Необхідно пам’ятати що, дані опитування, мають іноді вирішальне значення для правильної постановки діагнозу.
В день отруєння, але не пізніше наступного, комісійно проводять огляд усіх бджолиних сімей, виявляють хворих і встановлюють причини захворювання, визначають джерела, шляхи занесення, ступінь поширення і вживають необхідних заходів. Для уточнення діагнозу відбирають і направляють у лабораторію на дослідження біологічний матеріал.
Відбір і пересилання проб біологічного матеріалу для лабораторного дослідження з метою виключення отруєння бджолиних сімей пестицидами здійснюють відповідно “Инструкции по профилактике отравлений пчел пестицидами”, затвердженою Всесоюзним виробничо-науковим об’єднанням по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Союзсельхозхимия” і Головним управлінням ветеринарії Держагропрому СРСР 14.06.89 року.
Від бджолиної сім’ї відбирається середня проба в розмірі: 400 – 500 загиблих бджіл, свіжозібраний мед – 200 г, перга (в соте) – 50 г. Проби беруть від 10% бджолиних сімей на пасіці з характерними ознаками отруєння. Крім того, з ділянки поля, на яке літали бджоли, необхідно відібрати пробу рослин в кількості 130 – 200 г зеленої маси та грунту.
Зразки відбирають в чистий склянний посуд з щільною кришкою або целофановий пакет, у двох екземплярах. Один зразок направляють на дослідження в лабораторію, другий (контрольний) зберігається у замороженому стані. Відібрані проби опечатують, нумерують, на кожній з них ставлять номер бджолиної сімʼї. Проби повинні бути упаковані таким чином, щоб виключити їх контакт між собою і перемішування під час пересилки. Зразки доставляють в лабораторію максимально швидко, з дотриманням температурного режиму.
Разом з пробами в лабораторію направляють супровідний лист на фірменому бланку за підписом інспектора ветеринарної медицини (додаток 1) та акт комісійного обстеження пасіки підписаний всіма членами комісії.
. У супровідному листі бажано вказати, яким препаратом проводилася обробка поля.
Термін відправки проб на дослідження не повинен перевищувати доби з моменту відбору. При скруті з відправкою в лабораторію проби зберігають у холодильнику (не більше 5 – 7 днів). Лабораторна діагностика має законодавчу силу в постановці діагнозу на отруєння.
При постановці діагнозу на отруєння бджіл необхідно також виключити інфекційні і паразитарні захворювання.

Кількість переглядів: 40