Пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці на підприємстві

Сертифікована організація провела на  підприємстві атестацію робочих місць за умовами праці та запропонувала перелік пільг і компенсацій для своїх працівників, які працюють у важких і шкідливих умовах. Чи може  підприємство «маневрувати» в межах запропонованого набору? Наприклад, замість видачі молока надати працівникові додаткові дні до відпустки або грошову компенсацію?

У нормативно-правових актах щодо надання пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умови праці відсутні вказівки щодо можливості «маневрування» в межах передбачених ними пільг і компенсацій. Це викликано тим, що різні пільги та компенсації мають специфічну дію та призначення для зменшення шкідливого впливу факторів виробництва на працівників.

Зокрема: доплати передбачають можливість придбання працівником додаткових харчових продуктів, профілактичних ліків для поліпшення стану свого здоров’я; встановлення працівнику скороченої тривалості робочого тижня; надання додаткової оплачуваної відпустки (для встановлення цих пільг потрібно, щоб працівник був зайнятий у важких і шкідливих умовах праці більше 50% робочої зміни) передбачає так званий «захист часом», коли збільшується період, під час якого на працівника не діють шкідливі фактори виробництва; безоплатне надання працівнику лікувально-профілактичного харчування, яким повинен забезпечуватись працівник у разі встановлення на його робочому місці особливо важких або особливо шкідливих умов праці, направлене на відновлення його енерговитрат, а також на блокування і виведення з організму токсичних речовин, які потрапили протягом робочої зміни; безоплатне забезпечення працівників молоком, яке не залежить від тривалості робочої зміни, спрямоване також на знешкодження шкідливих речовин, що потрапили до організму працівника протягом робочої зміни; безоплатне забезпечення працівників гарячих цехів газованою підсоленою водою спрямоване на відновлення в організмі водно-електролітного складу та попередження загальної негативної дії на працівника підвищеної температури повітря на робочому місці (теплове запаморочення, тепловий удар, сонячний удар), а також запобігання ускладненням з боку серцево-судинної і дихальної систем.

Надання працівникам перерв для обігріву та відпочинку спрямоване на запобігання негативній дії зменшених температур повітря (загальне переохолодження, відмороження).

Встановлення працівнику пенсії за віком на пільгових умовах (за Списками № 1 і № 2) дозволяє забезпечити належний соціальний захист у похилому віці для можливості оздоровлення.

Таким чином, не працівники атестованої лабораторії, а саме комісія підприємства з проведення атестації (згідно з Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Мінпраці України «Про затвердження методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 1 вересня 1992 р. № 41) повинна розглянути на одному зі своїх засідань вид і характер пільг і компенсацій, які потрібно надати працівнику залежно від ступеня дії шкідливих виробничих факторів на його робочому місці та зайнятості працівника під дією кожного з цих факторів.

Матеріали протоколу цього засідання є обов’язковою складовою наказу підприємства про підбиття підсумків атестації робочих місць за умовами праці.

Кількість переглядів: 8