Порядок оформлення права на спадщину

В межах всеукраїнського правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», завданням якого є забезпечення українців інформацією про права, гарантовані їм Конституцією і законами України, проводимо подальше роз’яснення порядку оформлення права на спадщину.

Відповідно до закону право оформляти спадщину надано як державним так і приватним нотаріусам.  А тому, свідоцтва про право на спадщину, видані як державними так і приватними нотаріусами мають однакову юридичну силу.

При звернені спадкоємця у зв’язку з відкриттям спадщини нотаріус встановлює, факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, коло спадкоємців, наявність заповіту, наявність спадкового майна, його складу та місце знаходження,а також необхідність вжиття заходу щодо охорони спадкового майна .

Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребування від спадкоємця свідоцтва про смерть.  У разі неможливості надати свідоцтво про смерть , нотаріус має право  витребувати  від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою органа місцевого самоврядування, довідкою житлово – експлуатаційної організації, довідкою правління житлово – будівельного кооперативу про реєстрацію спадкодавця, записом у будинковій книзі про реєстрацію спадкодавця, довідкою райвійськкомату про те, що спадкодавець до призову на військову службу проживав за відповідною адресою, а також довідкою адресного бюро.

Місце відкриття спадщини не можу підтверджуватися свідоцтвом про смерть. У разі відсутності у спадкоємців документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз’яснює спадкоємцям про їх право звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У цьому випадку місце відкриття спадщини підтверджується рішенням суду, що набрало законної сили.

Якщо спадкування відбувається за законом то у цьому випадку нотаріус перевіряє факт родинних відносин спадкоємця зі спадкодавцем на підставі відповідних документів .

 Якщо спадкування відбувається за заповітом, нотаріусу надається оригінал заповіту.

Особа яка звернулася до нотаріуса за оформлення права на спадщину повинна мати при собі наступні документи:

  • Паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • Свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • Довідку відповідного органу про реєстрацію місця проживання спадкодавця;
  • Заповіт;
  • Документи що підтверджують родинні відносини.

Юридичним оформленням права на спадщину, є видача нотаріусом свідоцтва про право на спадщину.

Видача свідоцтва про право на спадщину ніяким строком не обмежено. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відділ «Олександрівське бюро правової допомоги» Олександрійського  місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює за адресою: смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 63Тел.: (05242) 3-25-98.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.

Інформацію підготував, Іван Чорний начальник  відділу  «Олександрівське бюро правової допомоги» Олександрійського  місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Кількість переглядів: 19