Роз’яснення норм трудового законодавства

Про негативні наслідки нелегальних трудових відносин та виплати заробітної плати в «конвертах»

Впродовж тривалого часу однією з актуальних проблем в Україні                     у сфері оплати праці є зарплата «в конвертах» і нелегальні трудові відносини.

Форми нелегальних трудових відносин можуть бути різними, зокрема:

–  використання праці найманих працівників без укладення трудових договорів;

– встановлення працівникам неповного робочого дня або тижня з оплатою пропорційно відпрацьованого часу за умови їх фактичної повної зайнятості;

– встановлення для працівників безкоштовного випробувального терміну, так званого «стажування»;

–    виплата зарплати “в конверті” при легальному працевлаштуванні.

Відповідно до діючого законодавства вищезазначене  вважається грубим порушенням трудового законодавства. Мета порушника – працедавця зрозуміла: отримати дешеву робочу силу, заощадити кошти на оплаті праці, ухиляючись від оподаткування. В свою чергу, деяким працівникам також до вподоби робота в “тіні” і зарплата “в конверті”, оскільки з неї не утримаються податки і внески, влаштуватися на нелегальну роботу для працівника легко – немає конкурсу, не потрібна трудова книжка.

Проте, в більшості випадків, особи, що влаштовуються на роботу неофіційно і вимушені працювати на умовах, запропонованих роботодавцем, не усвідомлюють негативних наслідків для себе у подальшому. Практика показує, що часто роботодавець звільняє нелегальних найманих робітників, при цьому, не виплативши  їм «обіцяну неофіційну» заробітну плату.

Таким працівникам, як правило, не надаються законні вихідні дні, щорічні оплачувані відпустки, відпустки на навчання, не оплачуються лікарняні листи, включаючи по вагітності та пологах, по догляду за хворими дітьми, допомоги по безробіттю, не нараховуються пільгові пенсії, пенсії по інвалідності, не проводяться страхові виплати в разі настання нещасних випадків або професійних захворювань на виробництві, тощо. З часом працівники усвідомлюють, що вони повністю безправні перед роботодавцем.

Працюючи нелегально, такі працівники фактично позбавлені соціальних гарантій, компенсацій, пільг, які регламентовані законодавством, а також трудовим договором і локальними документами підприємства, такими як, колективний договір, Правила внутрішнього трудового розпорядку, Положення про оплату праці. У даних документах встановлені, зокрема, режим робочого часу і відпочинку, розмір заробітної плати і терміни її виплати, додаткові соціальні пільги, інші гарантії і пільги працівникам, які можуть бути затребувані в судовому порядку у разі їх незастосування роботодавцем.

Якщо працівник офіційно не був оформлений, то довести факти роботи і неотримання зарплати дуже важко, оскільки в кадрових і бухгалтерських документах підприємства відомості про такого працівника і нараховану заробітну плату будуть відсутні.

Слід звернути увагу на те, що згідно зі ст.265 Кодексу законів про працю України передбачена відповідальність роботодавця  за порушення законодавства про працю, а саме, адміністративна (ст.41  Кодекс України про адміністративні правопорушення) та кримінальна (ст.172 Кримінального кодексу України).

Відділ з питань праці та соціально-трудових відносин управління соціального захисту населення райдержадміністрації звертає увагу як роботодавців так і найманих працівників, що виплата заробітної плати в «конвертах» продовжує бути однією із основних проблем  в районі.

Ця проблема зумовлена тим, що робітники не відмовляються від виплати зарплат у «конвертах». Таке явище найбільше спостерігається у таких сферах як  будівництво, громадське харчування, торгівля, ресторанний бізнес, сільське господарство. Роботодавці, які використовують нелегальну найману працю, роблять найманого працівника по суті трудовим рабом. Якщо працівника звільнять, вчасно не виплатять заробітну плату чи станеться нещасний випадок на виробництві, то у нього немає жодних прав не тільки сьогодні, а й в майбутньому при виході на пенсію виявиться відсутнім необхідний страховий стаж.

В районі діє районна робочих група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, до складу якої входять і працівники управління соціального захисту населення райдержадміністрації. Робочою групою з травня поточного року буде активізовано роботу та будуть здійснюватисяфі перевірки щодо дотримання роботодавцями району мінімальних гарантій з оплати праці, належного оформлення трудових відносин з працівниками.  А під час проведення засідань комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій, соціальних виплат заслуховуватимуться звіти керівників, які виплачують заробітну плату менше мінімального розміру та виплачують орендну плату за земельні і майнові паї.

Для відділу важливо, щоб питання легалізації оплати праці знайшло розуміння як серед громадян так і серед тих роботодавців, які не поспішають офіційно оформляти трудові відносини з найманими працівниками та збільшувати рівень заробітної плати своїх працівників. Легальна зайнятість має свої суттєві переваги такі як щорічна гарантована відпустка, суми індексації заробітної плати, виплати у зв’язку з хворобою (лікарняні), одноразової допомоги при звільнені за скороченням штату, допомоги по безробіттю, розмір якої залежить від офіційного щомісячного заробітку, для жінок – відпустка по вагітності та пологах, оплата відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку  тощо.

Саме тому, громадяни, захищаючи свої законні права та інтереси мають реальну можливість не допустити виплату та отримання заробітної плати   в «конвертах». Для цього необхідно в першу чергу укласти з роботодавцем трудовий договір, в якому обумовити основні умови праці та її оплати. Якщо працівник працює повний робочий місяць, то його заробітна плата не  повинна  бути менше мінімального розміру, тобто – 3273 грн. Окрім того, заробітна плата повинна виплачуватися працівнику вчасно і не менше двох разів на місяць.

Кількість переглядів: 56