Що таке туберкульоз

Це інфекційне захворювання, яке викликається мікобактерією туберкульозу, або так званою паличкою Коха.Мікобактерії туберкульозу зберігаються в навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців. Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого, в сирому молоці хворої на туберкульоз корови. Не переносить мікроб дії сонячного опромінення, активного хлору, дезінфектантів.

Він є найпоширенішою у світі інфекційною хворобою, яка посідає перше місце за смертністю людей. Більше того, в останні роки туберкульоз в глобальному масштабі перейшов “у наступ”. На земній кулі нараховується понад 60 мільйонів хворих на цей недуг. Щорічно туберкульоз забирає 3 мільйонів людських життів, натомість реєструється 7-10 мільйонів нових випадків захворювання.

Яка ситуація в Україні?

Починаючи з 1990 року в нашій країні реєструється постійне зростання захворюваності на туберкульоз. Епідемію туберкульозу в Україні за критеріями Всесвітньої організації охорони здоров’я визнано з 1995 року. Останнім часом в Україні щороку діагностується до 20 тисяч нових хворих, серед них 3,5 тисячі дітей. Помирає від туберкульозу понад 7,5 тисяч людей. Серед тих, хто вперше захворів на туберкульоз, багато тих, хто зловживає алкоголь, наркотики та є ВІЛ-інфікованим.

Хто може захворіти на туберкульоз?

Туберкульозом може захворіти кожний, але деякі люди мають більш високий ризик виникнення захворюваності:

 • ті, хто знаходиться у постійному контакті з хворим;
 • найбільша захворюваність у ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД;
 • люди, які зловживають алкоголем, курінням, наркотики;
 • особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, незадовільними умовами життя, з хронічними захворюваннями;
 • діти, а також люди похилого віку.

Як відбувається зараження туберкульозом?

Туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. Коли у громадському транспорті хвора людина кашляє, хто знає скільки в цей час вона “випускає на волю” мікобактерій. Або коли бактеріоносій плює на тротуар, кидає недопалки, послиненими пальцями гортає бібліотечні книги. А на тих же сторінках мікобактерії житимуть ще три місяці, у піску і пилюці, на тротуарі – до півроку. Інший шлях зараження – контактний: предмети побуту хворої людини, при рукостисканні, поцілунках, допалюванні чужих цигарок. Джерелом інфекції можуть бути свійські тварини. Хвора на туберкульоз людина може інфікувати свійських тварин.

Які найпоширеніші скарги, пов’язані з цим захворюванням?

 • Стійкий кашель (більше трьох тижнів) з виділенням мокротиння.
 • Задишка.
 • Підвищення температури тіла протягом 7 днів і більше в межах 37,50С.
 • Біль в грудній клітці.
 • Втрата апетиту, безпричинне схуднення та швидка втомлюваність, нездужання, слабкість.
 • Надмірне потовиділення, особливо вночі.

Що робити, якщо ви помітили подібні симптоми у себе чи своїх близьких?

Якомога швидше зверніться у поліклініку до лікаря. Не займайтесь самолікуванням. Виявлення захворювання на ранній стадії збільшує шанси на повне одужання.

Чи можна вилікувати туберкульоз?

Так! Сьогодні стали доступними дієві ліки, які сприяють швидкому одужанню та виліковують майже усіх пацієнтів. Лікування повинно тривати щонайменше 6 місяців. Особливу небезпеку для оточуючих становить відкрита форма туберкульозу легень. Чим швидше хворий розпочне лікування у стаціонарі, тим успішнішим воно буде проходити, з меншою небезпекою зараження членів сім’ї та оточуючих. Це головний принцип приборкання епідемії туберкульозу.

Профілактика туберкульозу

Перш за все – це раннє виявлення хворих. З цією метою у дітей та підлітків до 18 років проводиться проба Манту, а особам з 15 років і старшим – флюорографічне обстеження не рідше 1 разу на два роки. Рентгенофлюорографічне обстеження має проводитись усім особам, які звернулись до поліклініки з приводу різноманітних скарг, особливо якщо вони пов’язані з ураженням органів дихання. У сучасних умовах поширеним методом виявлення туберкульозу легень стає мікробіологічне дослідження мокротиння.

Надзвичайно велике значення має вакцинація проти туберкульозу. Вакцинацію БЦЖ дітям проводиться на 3-5-й день від народження ще в пологовому відділенні. Вакцинація БЦЖ спрямована на створення специфічного протитуберкульозного імунітету в неінфікований спосіб. Серед вакцинованих дітей захворюваність знижується в 4 – 10 раз, а смертність – майже у 7 раз. У них туберкульоз, якщо і виникає, перебігає набагато легше.

Велике значення має і здоровий спосіб життя.        

 1. Дотримання правил особистої гігієни, особливо при спілкуванні з хворими людьми.
 2. Вживання здорової збалансованої їжі з достатнім вмістом білків, жирів, вітамінів.
 3. Займатись спортом або фізичними вправами, якомога більше перебувати на свіжому повітрі.
 4. Регулярне вологе прибирання, провітрювання приміщень.

Для попередження інфікування через харчові продукти, не слід купувати молочні та м’ясні продукти, яйця у випадкових осіб на стихійній торгівлі. А саме головне потрібно відмовитись від шкідливих звичок – куріння, вживання алкоголю, наркотиків.

Пам’ятайте, здоровий спосіб життя, дотримання вимог гігієни, загартування організму, повноцінне харчування, а також турбота

Кількість переглядів: 13