Щодо переваг офіційної зайнятості

Питання «тіньової» зайнятості є актуальним питанням сьогодення. Тому що від офіційно нарахованої заробітної плати та відповідно від сплачених внесків залежить набуття страхового стажу. Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто страховий стаж формується виключно пропорційно сплаченим страховим внескам. Обчислюється страховий стаж в місяцях. Повний місяць роботи, зараховується в повному обсязі тільки за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою за мінімально встановлений розмір.

Якщо сума сплачених внесків є меншою, то за умови здійснення доплати до мінімального розміру цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць. Але при цьому заробітна плата для обчислення пенсії враховується в нарахованій сумі.

Отже головною і основною перевагою легальної зайнятості є набуття страхового стажу, який сьогодні забезпечує соціальні виплати, а у майбутньому вплине на забезпечену старість.

Інколи підприємства (особливо це стосується малого бізнесу) платять своїм працівникам дві заробітні плати: офіційну і неофіційну. Це вигідно роботодавцю, і працівник, ніби, не ображається, оскільки йому надається можливість заощадити на податку з доходів фізичних осіб. Тільки ось ні керівники таких підприємств, ні їх працівники не замислюються про ті наслідки, які можуть виникнути.

Отже як вже зазначалось, «тіньова зайнятість впливає не тільки на майбутні пенсійні виплати, а і неминуче призведе до того, що:

– не буде гарантованого розміру заробітної плати, доплат за роботу в нічний час, за наднормативні роботи і роботу у святкові дні, а також індексації заробітної плати у зв’язку із зростанням індексу інфляції;

– не буде вихідної допомоги (середньомісячної зарплати) при звільненні працівника через скорочення штатів;

– не буде ніяких соціальних гарантій, передбачених для працівника;

– не буде права на відпустку, в тому числі, і на відпустку в зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною, грошової компенсації за невикористану відпустку;

– не буде права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;

– не буде права на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов’язана з шкідливими умовами праці);

– не буде права на охорону праці;

– не буде права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, та, як наслідок – на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань;

– працівник не матиме змоги зареєструватись в центрі зайнятості як безробітний та отримати відповідну допомогу;

– відсутність офіційних доходів може бути підставою для відмови у призначенні різного виду допомог та субсидій;

– фахівця можуть звільнити у будь – який момент, без виплати вихідної допомоги, а можливо, і без оплати за виконану роботу. Отримати належний під час звільнення розрахунок в переважній більшості випадків вкрай складно, факт перебування в трудових відносинах з роботодавцем доведеться доводити у суді з допомогою свідків.

Значно втрачають у виплатах, внаслідок отримання зарплат «в конвертах», майбутні мами, оскільки розмір допомоги з вагітності і пологів безпосередньо залежить від розміру офіційної зарплати.

Отже кожний працівник повинен пам’ятати, що погоджуючись працювати на таких умовах залишає себе без соціальних гарантій. А роботодавцям необхідно відповідально поставитись до цього питання не порушувати закон, оформляти належним чином трудові відносини зі своїми працівниками. Варто не забувати, що виплата заробітної плати без сплати встановлених податків, зокрема менше мінімального встановленого законодавством рівня, є грубим порушенням Законів України та передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність.

Офіційне працевлаштування і збільшення надходжень зі сплати єдиного внеску — найважливіші теми, які намагаємося донести до мешканців району ми, фахівці управління соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації. З цією метою проводяться різноманітні інформаційні заходи.

З метою формуванням позитивного ставлення до офіційних трудових відносин проведяться “День відкритих дверей” для учнів, яким роз’яснюються перспективи їх майбутньої трудової діяльності з переглядом інформаційних роликів — соціальної реклами щодо переваг офіційної зайнятості.

Тема офіційного працевлаштування піднімається на зустрічах з непрацевлаштованими в районній філії зайнятості, у місцях здійснення господарської діяльності, на Центральному ринку, під час спілкування з підприємцями, яким ще роздаються інформаційні буклети “Легальна зайнятість” та “На допомогу роботодавцю”.

Отже, легальна робота з добрим заробітком – запорука стабільності й упевненості в сьогоднішньому дні та в гідних пенсійних перспективах.

Кількість переглядів: 0