Стан галузі “Культура” у районі

Основна мета галузі «культура» в районі це збереження традиційної культури, пропаганда книги, зокрема українського виробника, розвиток аматорського мистецтва.

На виконання Указів Президента України “Про державну підтримку клубних закладів”, “Про невідкладні заходи щодо розвитку бібліотек України”, Закону України “Про охорону культурної спадщини” працівники галузі «культура» забезпечують в районі реалізацію політикиу сфері культури і туризму з питань охорони культурної спадщини та національної музейної політики, здійснюють відповідну роботу у сфері музейної та бібліотечної справи, діяльності закладів клубного типу, забезпечують реалізацію прав громадян на свободу літературної і художньої творчості, вільного розвитку культурно-мистецьких процесів, доступності всіх видів культурних послуг і культурної діяльності для кожного громадянина, розробляють та здійснюють заходи щодо забезпечення умов для відродження і розвитку української нації, національних меншин, створюють умови для соціального розвитку інфраструктури у сфері культури та мистецтв, організації її матеріально-культурного забезпечення.

Мережа закладів культури району налічує 34 клубних та 28 бібліотечних закладів, 4 музеї, 1 дитяча музична школа всіх міністерств і відомств.

В даний час в районі функціонує районний краєзнавчий музей, народний музей історії с. Розумівки, дитяча музична школа, районний будинок культури, 2 міські будинки культури, 16 сільських будинків культури, 8 сільських клубів, 5 сільських клубів -бібліотек, районні бібліотеки для дорослих і дітей, міська бібліотека та 25 сільських. Протягом 2000-2008 років жоден заклад культури району не припинив свого існування.

БУДИНКИ КУЛЬТУРИ

Великий внесок у всіх масових заходах в районі, спрямованих на реалізацію політики в сфері культури, вирішення завдань відродження національної культури, задоволення дозвілевих потреб населення сьогодні лежить на плечах творчих працівників та колективів художньої самодіяльності районного Будинку культури.

За їх безпосередньою участю проводяться обласні та районні масові заходи, зокрема участь в обласному фестивалі “Калиновий спів”, урочистості присвячені святковим датам до Дня Перемоги, Дня визволення сіл та селищ району від німецько-фашистських загарбників, вшанування воїнів-визволителів, мітинг-концерт до Дня Соборності, романтичні вечори до дня святого Валентина, до Міжнародного жіночого дня, тематичні вечори присвячені професійним святам, звітні концерти перед населенням, молодіжні шоу-програми “Олександрівська красуня”, “Міні-Міс”,   “Міні-Містер”,   свято   Івана   Купала,   свято   села,   свято Козацької слави, тощо.

Відомими і улюбленими не тільки в районі, а й поза його межами є вокальний жіночий ансамбль районного будинку культури, тріо народного самодіяльного хору «Тясмин», народний аматорський хор “Тясмин”, керівник Ольга Костенко. Вони щорічно є учасниками всіх культурно- мистецьких заходів району та обласного фестивалю “Калиновий спів”. Народний аматорський хор “Тясмин” неодноразово нагороджений дипломами IIступеню за участь у фестивалі “Калиновий спів”.

Має своїх шанувальників народний самодіяльний театр районного будинку культури, керівник Леся Курка, без участі якого не проходить жодного концерту в районному будинку культури. В його доробку чимало сценічних мініатюр та вистава за п’єсою Є.Кравченка “Сватання”.

Не уявляють чудових районних свят жителі селища без прекрасних шоу-програм, підготовлених молодіжною дискотекою “Радуга” та народною концертно-театральною бригадою “Голос часу”, керівник Л.Гунько.

Певний внесок в організацію культурно-масової роботи здійснюють сільські клубні заклади. Найбільш поширеними формами їх діяльності залишаються концерти, вечори відпочинку, вечори українського фольклору, дискотеки. Збільшується кількість заходів, що розкривають звичаї та традиції українського народу. В цьому є доробок Бовтиського, Єлизаветградківського, Вищеверещаківського, Цвітненського, Родниківського, Новоосотського, Поселянівського, Бірківського сільських клубних закладів.

Добра слава йде про дитячий “зразковий” фольклорний колектив
“Співаночки” Бірківського сільського будинку культури, який очолює
Наталя Усатенко, фольклорні колективи Бовтиського та Бірківського клубних закладів, хореографічний колектив «Веселка» Івангородського сільського будинку культури, які також є учасниками концертних програм, що проводяться на сцені районного будинку культури.

На базі Олександрівського міського будинку культури функціонує хор ветеранів війни і праці, який активно співпрацює з районним будинком культури та приймає участь у концертних програмах до Дня Визволення, Дня Захисника Вітчизни, Дня Перемоги та інших.

Відповідно до розпорядження Президента України “Про проведення щорічної Всеукраїнської культурно-мистецької акції “Майстри мистецтв – трудівникам села” в районі неодноразово здійснює свої виступи ансамбль народної та сучасної музики “Зоряни” Кіровоградської обласної філармонії.

БІБЛІОТЕКИ

Бібліотечні фонди району налічують 318,5 тис. примірників книг,
документів. Протягом року фонди постійно оновлються та поповнюються тематичними, спеціалізованими, рідкісними та цінними книгами.

У формуванні національних та патріотичних почуттів великого
значення набуває краєзнавство.  Сьогодні  бібліотеки не лише видають книги читачам, популяризують нові надходження, а й приділяють велику увагу популяризації матеріалів про рідний край, вивченню рідного краю, свого села, регіону, збиранню краєзнавчих перлин.

В бібліотеках району проводяться змістовні народознавчі та
краєзнавчі роботи в рамках розроблених проектів програм “Тільки родина, як зірка єдина” (Красносілля), “Батьківська стріха” (Івангород). Вони знайомлять жителів з фольклорною спадщиною, етнографією свого краю.

Клуби за інтересами “Калинонька” (Бондурове), “Україночка” (Нова Осота), “Джерело” (Бовтишка), “Берегиня” (Івангород), “Селяночка” (Буквар) та інші проводять до народних та родинних свят, готують виставки виробів народних умільців, вишивальниць, народознавчі куточки “Скриня моя мальована” (Розумівка), “Українська світлиця” (Красносілля), “Ми –
українського роду” ( Нова Осота) та інші.

Бібліотеки району за допомогою публічних центрів регіональної
інформації здійснюють популяризацію діяльності органів місцевої влади та самоврядування серед населення.

Бібліотеки оформляють книжкові виставки, інформаційні вітрини до знаменитих і пам’ятних дат року, літературні календарі, проводять огляди нової літератури, інформують читачів про соціально – політичне становище в Україні, забезпечують оперативною інформацією про глобальні проблеми сьогодення.

На базі районних бібліотек, Розумівської сільської бібліотеки, районного
краєзнавчого музею проводяться обласні краєзнавчі читання “Історія бібліотек
регіону в контексті краєзнавства”.

ТУРИЗМ

Олександрівський район має вигідні умови для розвитку туризму.
         В історію краю вписано чимало славних сторінок. Перші літописні згадки про край належать до 1190 р. і пов’язані з перебуванням на річці Тясмин князів Святослава і Рюрика. По території району проходив Чорний шлях, по якому татари робили набіги на Київщину. У лісах Нерубай і Чута в ХVIXVII століттях татарські орди зосереджували сили для нападів, відпочивали після походів. Гетьман Б.Хмельницький володів лісами Бовтишем, Нерубаєм та селом Бірками. У ХVIII ст. територія району була охоплена гайдамацькими повстаннями.

Про історію нашого району можна розповідати годинами і напевно знайдуться охочі відвідати ці історичні місця Олександрівщини. Всі ці аспекти історії варто використати для розвитку туризму. Позитивним фактором для розвитку туризму є наявність на території району залізничної магістралі Київ-Донецьк, автомобільної магістралі загальнодержавного значення, регіональної дорого Олександрівка-Кіровоград-Кривий Ріг.

Олександрівським районним краєзнавчим музеєм розроблено Концепцію розвитку туризму в районі, якою передбачено туристичні маршрути, зокрема, п’ять місцевого і сім регіонального значення та вивчення туристичного досвіду сусідніх регіоні: (Чигиринського, Кам’янського районів).

Відділ культури і туризму постійно сприяє залученню сільської молоді до створення системи відпочинку на базі особистих підсобних господарств шляхом розвитку “зеленого” (сільського) туризму. Зокрема, родина молодих підприємців Паливод із села Ставидла зацікавилась організацією “зеленого” (сільського) туризму і нині готує документацію для започаткування власного туристичного бізнесу.

З метою популяризації туризму в районі Олександрівським районним краєзнавчим музеєм створено два відеофільми: “Туристичними маршрутами Олександрівщини” та “Олександрівський краєзнавчий: віхи історії”, виготовлено 5 буклетів про привабливі і туристичному відношенні об’єкти району. Питання туризму висвітлені у книзі Б. Кузика та В. Білошапки “Духовні скарби рідної землі”, у публікаціях на сторінках обласної газеті “Народне слово”, районних газет “Вперед” та “Олександрівський вісник”.

Розвитку туризму в Олександрівському районі сприяє й те, що п’ятою сесією Кіровоградської обласної ради п’ятого скликання наприкінці 2006 року було прийнято рішення про створення історико-архітектурного заповідника родини Раєвських у селі Розумівці.

ПАМЯТКИ АРХЕОЛОГІЇ ТА ІСТОРІЇ

В районі створено комісію по інвентаризації пам’яток археології,
історії та мистецтва, затверджено графік візуального обстеження. У період з 4 по 8 листопада 2005 р. з метою забезпечення збереження, обліку та використання об’єктів культурної спадщини Олександрівського району комісією було проведено інвентаризацію всіх пам’яток культурної спадщини району. В результаті перевірки було виявлено, що на державному обліку згідно реєстру на 01 листопада 2005 р. наявні 176 пам’яток, з них 98 – археології, 72 – історії. З усіх пам’яток 2 – це пам’ятки національного значення (Любомирка), а 168 – місцевого.

За рішенням сесій сільські ради визначили землі історико-культурного призначення, було складено акти технічного стану обстеження пам’яток та укладено договір на їх охорону.

 

 

 

 

Кількість переглядів: 308