Стан контролю за додержанням мінімальних гарантій в оплаті праці, легалізація заробітної плати та погашення заборгованості із її виплати в січні 2014 року

Гарантоване Конституцією держави кожному громадянину право на працю включає можливість заробляти собі на життя. За виконану роботу власник або уповноважений ним орган зобов’язаний виплатити працівникові  заробітну плату. Винагорода за виконану роботу є основним джерелом формування доходів сімей працюючих громадян сьогодні та основою при розрахунку їм пенсії в майбутньому.

Ефективний розвиток соціально-трудових відносин у суспільстві цілком  залежить  від  додержання  роботодавцем та найманим працівником   вимог  законодавства  про  працю, добросовісного   виконання кожним  трудових  обов’язків, використання  прав  і гарантій, передбачених законодавством.На жаль, роботодавці  і наймані  працівники  перебувають  далеко   не в однакових  умовах, наслідком  чого  є  численні   порушення   практично  всіх норм  законодавства   про працю,  здебільшого  саме  роботодавцями.  На сьогоднішній день заробітна плата є одним з основних джерел доходів громадян. Та, на жаль, тіньові процеси у сфері виплати заробітної плати на даний час  набули особливого поширення, а проблема боргів із виплати заробітної плати тягнеться не один рік.

Легалізація трудових відносин, контроль за  додержанням мінімальних   гарантій  в оплаті   праці  та  погашення   заборгованості із   виплати заробітної плати  – основне завдання  управління соціального захисту населення. Деякі підприємства затримують виплату заробітної плати, нараховують  та виплачують її менше законодавчо встановленого рівня, порушуючи статті Основного закону України – Конституції щодо гарантій кожному громадянинові права на достатній життєвий рівень.

 Спеціалістами управління протягом січня 2014   року  проведено  8   обстежень, складено 8 довідок. Фактів несвоєчасної виплати заробітної плати не виявлено.

За результатами обстежень до ТДІП направлено 1 подання з матеріалами обстежень 7 підприємств щодо притягнення до адміністративної відповідальності керівників порушників трудового законодавства.

Так, на кожному третьому із перевірених підприємств встановлено порушення чинного законодавства щодо диференціації оплати праці залежно від складності виконуваних робіт та кваліфікації працівників. На   кожному  другому   підприємстві та  майже   всіма  суб’єктами  підприємницької  діяльності  не   проводиться  нарахування  та  виплата  індексації грошових  доходів   громадян  відповідно  до Закону  України «Про індексацію грошових доходів громадян» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078. Не надаються  щорічні  відпустки,  як правило  суб’єктами  підприємницької діяльності,  а при  звільненні  працівника не  нараховується йому  компенсація  за  невикористані дні   щорічної  відпустки.

Заробітну плату в “конвертах” без перебільшення можна назвати однією  з найбільших на сьогодні перепон в економічному та соціальному розвитку держави.     До того ж, вона позбавляє людину соціальної захищеності.  Той, хто отримує “тіньову” зарплату, позбавлений оплати тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, та допомоги по вагітності та пологах; виплати допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи, одержання пристойної пенсії в старості, по інвалідності, та інших випадках, передбачених законодавством. Крім того, нелегальна робота – це відсутність захисту від незаконного звільнення, гарантій на безпечні  й здорові умови праці, гарантованого права на відпочинок. 

З метою вирішення питань легалізації зайнятості населення та виведення заробітної плати із “тіні” в районі в січні 2014 року проведено перевірки суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють  свою  діяльність в   закладах торгівлі, та  які надають транспортні чи інші послуги. В ході перевірок встановлено факти не легалізованих трудових відносин  у    1  підприємця (інші послуги). За результатами перевірки з найманим робітником заключено трудові відносини в письмовій формі, трудовий договір зареєстровано в районному центрі зайнятості.

Громадянам завжди варто пам’ятати: працюючи у приватного підприємця, необхідно укладати письмовий  трудовий договір. Саме цей документ гарантує трудовий стаж та соціальні гарантії працівнику, захищає кожну із сторін договору, поєднує права з обов’язками. Аби змусити свого роботодавця платити гідну офіційну заробітну плату, необхідно зайняти чітку позицію і наполягати на виплаті заробітної плати з дотриманням вимог чинного законодавства.  Отримуючи неофіційну заробітну плату, працівник повністю беззахисний перед роботодавцем. Вирішити  проблему із легалізацією заробітної плати і найманих працівників можна лише спільними зусиллями.

Кількість переглядів: 145