Відмова від спадщини

В межах всеукраїнського правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», завданням якого є забезпечення українців інформацією про права, гарантовані їм Конституцією і законами України, проводимо подальше роз’яснення порядку відмови від спадщини в Україні.

Порядок відмови від прийняття спадщини передбачений ст. 1273 Цивільного кодексу України.

 Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом шестимісячного строку з дня відкриття спадщини (з дня смерті спадкодавця).

Прийняти або не прийняти спадщину це право а не обов’язок спадкоємця.

 Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Відповідно до Цивільного кодексу України спадщину можна прийняти повністю, або відмовитися від неї взагалі. Не  допускається прийняття або відмова від спадщини з умовою чи застереженням. Спадкоємець, який бажає відмовитися від спадщини повинен мати на увазі, що відмова буде стосуватися усього належного спадкоємцеві майна. У заяві він не може вказати, що від одного майна відмовляється, а інше бажає успадкувати. Початок перебігу строку відмови від прийняття спадщини починається з часу, коли спадкоємець набув права на спадкування, а  саме з дня смерті спадкодавця.

Заяву про відмову від прийняття спадщини спадкоємець має подавати особисто або направлятися поштою. Підпис спадкоємця на цій заяві повинен  бути нотаріально посвідчений.

Законом заборонено подавати таку заяву від імені спадкодавця представником за довіреністю.

Законодавство України розрізняє неподання заяви про прийняття спадщини протягом встановленого строку від подання заяви про відмову від спадщини. В цьому випадку спадкоємець спадщину не отримує.

Фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може відмовитися від прийняття спадщини за згодою піклувальника і органу опіки та піклування.

Неповнолітня особа віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років може відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальника і органу опіки та піклування.

Батьки (усиновлювачі), опікун можуть відмовитися від прийняття спадщини, належної малолітній, недієздатній особі, лише з дозволу органу опіки та піклування.

Відмова від прийняття спадщини може бути відкликана протягом строку, встановленого для її прийняття (протягом шести місяців).

Необхідно зазначити, що після спливу шести місяців з часу відкриття спадщини заява про відмову від прийняття спадщини нотаріусом не приймається, тобто таку заяву необхідно подати до спливу цього строку.

Відділ «Олександрівське бюро правової допомоги» Олександрійського  місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює за адресою: смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 63Тел.: (05242) 3-25-98.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.

Інформацію підготував, Іван Чорний начальник  відділу  «Олександрівське бюро правової допомоги» Олександрійського  місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Кількість переглядів: 12