Відповідальність за булінг в Україні

В межах всеукраїнського правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», завданням якого є забезпечення українців інформацією про права, гарантовані їм Конституцією і законами України, проводимо подальше роз’яснення щодо змін у законодавстві України прийнятих з метою  введення відповідальності за булінг серед учасників освітнього процесу.

19 січня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».

 Даним законом було запроваджено адміністративну відповідальність за булінг (цькування) серед учасників освітнього процесу.

Булінг відповідно до законодавства України  – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років.

Неповнолітньою вважається дитина у віці від 14 до 18 років.

Учасниками освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти є:

  • учні (вихованці);
  • керівники;
  • педагогічні працівники, психологи, бібліотекарі;
  • інші спеціалісти;
  • батьки або особи, які їх замінюють.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

  • систематичність (повторюваність) діяння;
  • наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення  діяння яке спричиняє булінг  тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти (850 грн.) до ста неоподатковуваних мінімумів (1700 грн.) доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Це ж саме діяння, але  вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, – тягне за собою накладення штрафу від ста (1700 грн.) до двохсот (3400 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Діяння, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років , – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Діяння, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від 14 до 16 років групою осіб або повторно, – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста (1700 грн.) до двохсот (3400) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Якщо на момент вчинення адміністративного правопорушення особа досягла 16 років, вона особисто підлягає до адміністративної відповідальності.

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу – тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

До відділу «Олександрівське бюро правової допомоги» Олександрійського МЦ з надання БВПД  можна звернутися за адресою: смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 63тел.: (05242) 3-25-98.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.

Кількість переглядів: 21