ВОДА-ЦЕ ЖИТТЯ, А ЧИСТА ВОДА-ОСНОВА ЗДОРОВ’Я

Згідно законів України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» (ст.13), «Про забезпечення санітарного та протиепідемічного благополуччя населення» (ст.18), «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст.30) на органи місцевого самоврядування покладені повноваження  щодо здійснення контролю та визначена відповідальність за якість питної води, що подається населенню. Вимоги до якості питної води викладені в  ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», де зазначено, що питна вода призначена для споживання людиною, повинна відповідати таким гігієнічним вимогам: бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.

Питна вода – один з найважливіших факторів здоров’я людини. Проблема якості питної води  для Олександрівського району залишається вкрай актуальною. Як відомо, основним джерелом забезпечення населення району питною водою є підземні  (ґрунтові та артезіанські) води, які добуваються на поверхню землі через свердловину або шахтний колодязь.
За  хімічним складом, підземним водам на території району, притаманне природне підвищення загальної жорсткості, вмісту загального заліза та нітратів.
Так, наприклад, при дослідженні питної води з водогону, який забезпечує питною водою населення смт. Олександрівки, виявлено перевищення рівня заліза в 15 разів. Залізо є важливим мікроелементом, який бере участь в процесі кровотворення. В кістковому мозку за участю заліза синтезується особливий білок крові – гемоглобін, який важливий для насичення мозку і інших органів киснем. Також залізо відіграє серйозну роль в роботі щитовидної залози і бере участь у формуванні багатьох білків, зокрема ферментів. Тому його недолік шкідливий. З води засвоюється дуже маленька його кількість.
Але надлишковий вміст заліза має і негативні наслідки. При постійному застосуванні води з аномальною кількістю заліза проявляється його токсична дія. Першими наслідками регулярного застосування такої води є порушення в роботі шлунково-кишкового тракту: метеоризм, здуття, нудота. Також можуть розвиватися алергічні реакції, рідше гемохроматоз, внаслідок якого системно пошкоджуються печінка, серцево-судинна та ендокринна системи.
При проведенні лабораторного контролю води в колодязях району, характерною ознакою є підвищений рівень загальної жорсткості та нітратів.
Однією із найбільш вагомих та поширених причин забруднення води у колодязях та свердловинах є недотримання їх власниками вимог законодавства при облаштуванні та утриманні джерел водопостачання.
А саме:
– недотримання зон санітарної охорони джерела водопостачання (відсутність І поясу – зони суворого режиму, в межах ІІ поясу зони санітарної охорони свердловини або в радіусі 50 метрів від колодязів розташовують вигреби, дворові вбиральні, купи гною, які можуть сприяти як бактеріологічному забрудненню води, так і її забрудненню аміаком та нітратами);
– в сільських населених пунктах, часто не забезпечений захист джерел водопостачання від доступу домашніх тварин та птиці (з фекаліями яких, у колодязь можуть потрапляти патогенні мікроорганізми, гельмінти та інші паразитарні збудники);
– на сільськогосподарських угіддях, що розміщені впритул до джерел водопостачання, без урахування І поясу ЗСО, можуть бути застосовані пестициди та агрохімікати, на присадибних ділянках характерно неконтрольоване їх використання;
– близькість розташування свердловин чи колодязів до ймовірних джерел забруднення (тваринницькі ферми, гноєсховища, кладовища).
Забруднена питна вода згубно впливає на здоров’я людини. Вживання недоброякісної питної води суттєво погіршує здоров’я, зумовлюючи виникнення специфічних хвороб. Мільярди вірусів і бактерій у воді призводять до спалахів епідемій, інфекційних захворювань,  вода може бути фактором передачі двох десятків захворювань, наприклад, такі як вірусний гепатит А, ротавірусна інфекція, та інші кишкові інфекційні захворювання, черевний тиф, лептоспіроз фактором передачі яких, є вода. А наявність в воді певних хімічних речовин може спричинити негативний вплив на здоров’я тих, хто її споживає.
Дослідженнями  підтверджений  зв’язок  хімічного  складу питної води із захворюваністю  населення на серцево-судинні хвороби, жовчнокам’яну та сечокам’яну хвороби, карієс зубів, тощо. Окремі хімічні речовини в воді, можуть стати причиною гострих чи хронічних отруєнь. Наприклад, наявність нітратів в питній воді, у дітей віком до трьох років, може викликати смертельне захворювання «нітратну метгемоглобінемію».
У зв’язку з настанням літнього періоду, з метою запобігання загострення санітарно-епідеміологічної ситуації серед населення району необхідно провести профілактичну дезінфекцію води для знищення як патогенних, так і безпечних мікроорганізмів, які викликають плівку на поверхнях контактуючих з водою використовуються різні технології знезараження.
Дезінфекція хлоровмісними препаратами. На сьогодні більш ефективного реагенту для знезараження води не існує. Хлор ефективний проти 99,9% мікроорганізмів. Цей метод ідеально підходить для застосування в системах централізованого водопостачання, води в басейнах і ін. Головною його перевагою є тривалий пролонгований ефект.
Озон — цей метод досить поширений сьогодні. Він також має високу ефективність, але не має пролонгованого ефекту, також утворює токсичні продукти взаємодії. Застосовується в промисловості та абсолютно не підходить для систем централізованого водопостачання, басейнів та ін.
Ультрафіолет — перевагою даного методу є відсутність реагентів і, відповідно, вторинного забруднення води. Але, на жаль, цей метод має відносно невисоку ефективність (90 – 95%) і при його застосуванні пред’являються високі вимоги до вихідної води (прозорість, низька кольоровість та ін.). Тому УФ-лампи зазвичай використовуються, як додатковий елемент в будь-якій схемі водопідготовки.
Зворотний осмос — завдяки дрібним порам затримує 100% бактерій і вірусів, тому на виході ви отримуєте стерильну рідину. Цей метод оптимально підходить для питної води, як в промисловості, так і в побутових умовах. Для запобігання вторинному забрудненню рекомендується встановлення УФ-лампи після фільтра.
Іони важких металів ушкоджують деякі мікроорганізми. Їх додавання в розчини здатне уповільнювати обростання тари. Для цього часто додають розчини солей срібла.
Тож, Держпродспоживслужба звертається до власників центральних та локальних водомереж та колодязів з проханням провести профілактичне чищення та дезінфекцію води та дотримуватись вимог утримання джерел водопостачання.

Кількість переглядів: 5