Законодавчі зміни у пенсійному забезпеченні з 01 січня 2015 року

Низкою законодавчих актів України ухвалені зміни, які мають значний вплив на розвиток пенсійної системи.

Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (№ 76- УІІІ від 28.12.2014 року):

– змінює розміри спеціальних пенсій;

– ліквідовує достроковий вихід на пенсію за 1,5 року до досягнення пенсійного віку;

– передбачає, що окремі види надбавок та підвищень до пенсій встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (№ 80 – УІІІ від 28.12.2014 року) :

– затверджує розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати на 2015 рік;

– надає право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри окремих соціальних виплат.

Закон України «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (№ 71- УІІІ від 28.12.2014 року) :

– змінює межу для оподаткування «великих» пенсій.

Основні зміни у пенсійному забезпеченні.

З 1 січня 2015 року при призначенні пенсій таким категоріям пенсіонерів, як прокурори, державні службовці, судді, службовці органів місцевого самоврядування, відсоток від заробітної плати, що береться для обчислення пенсії, зменшується з 70 до 60.

Порядок проведення перерахунків «спеціальних» пенсій визначатиме Кабінет Міністрів України та не буде проводитися при зростанні заробітної плати працюючих службовців .

Скасовано можливість виходу на пенсію достроково за півтора року до досягнення пенсійного віку, якщо людина звільняється у зв’язку із скороченням штатів або за станом здоров’я. Пенсії, призначені достроково до 1 січня 2015 року будуть виплачуватися і надалі.

Кабінет Міністрів України визначає розміри пенсій, надбавок, підвищень Чорнобильцям та дітям війни, а також порядок індексації пенсій.

На сьогодні розміри мінімальної пенсії інвалідам – чорнобильцям, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю внаслідок аварії на ЧАЕС, розміри компенсацій сім’ям за втрату годувальника внаслідок чорнобильської катастрофи та визначення розміру підвищення дітям війни встановлюються Кабінетом Міністрів України.

На сьогодні розміри зазначених виплат встановлені постановами Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» та від              28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».

Законом про Державний бюджет України на 2015 рік підтверджено право Кабінету Міністрів України на встановлення розмірів окремих соціальних виплат, у тому числі чорнобильцям, дітям війни, військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян.

Крім цього, відповідно до Державного бюджету, Кабінет Міністрів України має затвердити спеціальний порядок проведення індексації розмірів пенсій у 2015 році.

З огляду на складну економічну ситуацію в країні, протягом 2014 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб не змінювався і становив 949 грн.

З 1 грудня 2015 року зросте розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до 1074 грн.

В Україні розмір мінімальної пенсії за віком дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних. Величина надбавок та підвищень до пенсій (наприклад, доплати за понаднормовий стаж, підвищення пенсії учаснику бойових дій, який досяг 85 років, тощо) також прив’язана до цього показника.

Для пенсіонерів це означає, що буде проведено перерахунок пенсій, а також надбавок і підвищень до них, виходячи з величини 1074 грн.

З 1 січня цього року внесено зміни до статті 164 Податкового кодексу і тепер оподаткуванню підлягають пенсії, розмір яких перевищує три мінімальних заробітних плати (3654 грн) в частині такого перевищення за ставкою 15%.

Якщо ж сума перевищення над трьома мінімальними заробітними платами більша за 10- кратний розмір мінімальної заробітної плати, то ставка податку збільшується до 20%.

 Також з 1 січня 2015 року відбулися зміни у пенсійному забезпеченні членів сімей загиблих військовослужбовців ( у тому числі в зоні АТО) у зв’язку з доповненням до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Нововведення передбачають, що членам сімей військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, які загинули чи померли при виконанні обов’язків військової служби, пенсії у зв’язку із втратою годувальника мають нараховуватися у розмірі 70% грошового забезпечення годувальника замість 40% чи 30% , як було передбачено до 1 січня 2015 року. При цьому, якщо на утриманні померлого перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія обчислюється на рівні 90% грошового забезпечення, що розподілятиметься між ними рівними частками, але не менше, ніж 40% на кожного непрацездатного члена сім’ї, незалежно від їх числа. Також одночасно з 1 січня 2015 року підвищено і мінімальний розмір даного виду пенсії з 949 грн до 1898 грн, тобто в 2 рази.

Члени сімей, які отримували інший вид пенсії (за віком, по інвалідності, вислузі років…) мають право перейти на пенсію по втраті годувальника за новим законом.

Кількість переглядів: 508