Запровадження Європейського підходу до державного регулювання цін на ліки

Серед серцево-судинних хвороб за поширеністю артеріальна гіпертензія посідає перше місце. Вона належить до хвороб цивілізації. Поширеність її серед дорослого населення – 20-25%. Для артеріальної гіпертензії властиве правило половини. Близько 50% осіб не знають про підвищення у них артеріального тиску. Із тих, що знають, половина не лікується, можливо  й через ціни на лікарські препарати.    Ефективну гіпертензивну терапію отримують тільки 12-13% хворих.

Захворюваність на артеріальну гіпертензію зростає з віком. Співвідношення чоловіків і жінок становить 1:1. У чоловіків артеріальну  гіпертензію діагностують у більш молодому віці з вищим відсотком ускладнень, а у жінок зростає після 50 років. Нелікована хвороба призводить до втрати працездатності, появи таких ускладнень, як крововилив у мозок, гіпертонічне серце, інфаркт міокарда, гостра і хронічна серцева недостатність, зморщення нирок з нирковою недостатністю, розшарування аневризми аорти і раптова смерть.

У 20-30% хворих гіпертонічна хвороба має кризовий перебіг. Гіпертонічний криз – раптове підвищення артеріального тису більш ніж на 30% від вихідного з симптомами порушення функцій життєво важливих  органів.

Нічого не може бути важливішого за здоров’я  людини. Тому  Президент України Віктор Янукович у своїх соціальних ініціативах щодо підвищення стандартів  життя, зокрема у сфері охорони здоров’я підкреслив, що основними характеристиками сучасної, високоорганізованої та ефективної системи охорони здоров’я стануть розвинена система профілактики та попередження захворювань, доступна первинна допомога з гарантованими послугами найбільш вразливим верствам населення. За ініціативи Президента в кількох регіонах України реалізується низка важливих проектів у медичній сфері.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 340 від 25.04. 2012 р за сприянням Олександрівської районної державної адміністрації в державі в цілому та в нашому районі зокрема реалізується пілотний проект по регулюванню цін на ліки від гіпертонічної хвороби. При районній державній адміністрації створено штаб по виконанню даного проекту, який очолює заступник голови райдержадміністрації Людмила Литвин. Штабом постійно проводиться роз’яснювальна робота серед населення району щодо реалізації проекту. До проекту активно долучилася мережа аптек „Ліки Кіровоградщини”. Ціна ряду медикаментів в аптеці № 13 зменшилась на 10-68%. До речі, аптека працює з 8-00 до 22-00, в суботу  з 8-00 до 18-00, неділя – вихідний. З 02.08.2013 року дешевші препарати можна придбати і в аптечному пункті №2 „Ліки Кіровоградщини” на першому поверсі поліклініки Олександрівської ЦРЛ, який працює з 8-00 до 15-00, в суботу з 8-00 до 13-00, неділя – вихідний. Необхідно тільки мати рецепт від лікаря-терапевта чи сімейного лікаря. Для економії часу за одне відвідування можна виписати та придбати декілька видів препаратів від артеріальної гіпертензії.

Жителі району помітили та позитивно  оцінили, що Олександрівська ЦРЛ з червня 2013 року організувала та регулярно проводила виїзди лікарів – терапевтів та сімейних лікарів на Олександрівський ринок для просвітницької роботи, вимірювання артеріального тиску та виписки рецептів на ліки від гіпертонічної хвороби. На ринку також розпочала продаж дешевих ліків аптека № 14, з 8-00 до 15-00, четвер та неділя з 7-00 до 14-00, субота – вихідний. Також у серпні здійснюють виїзди у села району медичні  працівники згідно графіка спільно з аптечним працівником для максимального наближення медичної допомоги до населення. До кінця року по організаціях та установах Олександрівки буде проведена робота по вимірюванню артеріального тиску та виписці рецептів хворим на артеріальну гіпертензію.

Лікарі району закликають: використайте можливість придбання здешевлених ліків від гіпертонічної хвороби для себе та своїх родичів! Приймайте ліки, контролюйте  артеріальний тиск! Тільки так можна вберегтися від гіпертонічних  кризів та фатальних ускладнень гіпертонічної хвороби. Тільки так можна покращити якість свого життя, не боячись хвороби, яка несподівано вкладає на лікарняне ліжко, руйнуючи ваші плани на працю та відпочинок.

Олександр ЗУБАХА,

головний лікар

Олександрівського районного

центру медико-санітарної допомоги.   

 

ГРАФІК

ВИЇЗДІВ ЛІКАРІВ РАЙОНУ НА МЕРЕЖУ

ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ ПІЛОТНОГО ПРОЕКТУ

Кількість переглядів: 67