Зарплата «в конвертах» – розвиток «тіньових» схем оплати праці й позбавлення працівника соціальної захищеності

Одним з найважливіших питань сьогодення – є питання ліквідації дефіциту Пенсійного фонду, забезпечення збалансованості системи пенсійного страхування громадян країни.

Розмір пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» безпосередньо залежить як від розміру заробітку, так і від страхового стажу працівника. У свою чергу, на величину страхового стажу впливає своєчасність і повнота сплати роботодавцем страхових внесків до Пенсійного фонду, оскільки періоди роботи, за які підприємство не сплатило обов’язкових платежів до Фонду, не враховуються при призначенні пенсії.

Тому наразі нашим пріоритетним напрямком є робота з підприємствами та суб’єктами малого бізнесу, що виплачують заробітну плату нижче мінімально встановленого законодавством рівня.

Окремі роботодавці цілком усвідомлено ігнорують закони: працевлаштовують працівників без документального оформлення, виплачують тіньову заробітну плату, не сплачують до бюджету внески із заробітної плати. Ще гірше, коли найманому працівникові ставляться позначки про неповний робочий день і виплачується зарплата менше мінімального розміру, або з ним взагалі не оформлюють трудових відносин. Це цілком зрозуміло: у такий спосіб керівники намагаються уникнути витрат на фонд оплати праці. Але точно відомо й інше: цим самим наноситься прямий збиток не тільки державі, через «економію» страждають самі люди – адже виробничий стаж їм зараховується або частково, або не враховується взагалі. Майбутні пенсіонери втрачають право на призначення гідної пенсії, а нинішні – на перерахунок уже призначеної пенсії. 

Тож звертаюсь до всіх громадян, – погодившись отримувати зарплату «в конвертах», ви не тільки сприяєте розвитку «тіньових» схем оплати праці, а й позбавляєте себе соціальної захищеності, адже пенсію та інші соціальні виплати отримаєте тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати. Кожному працюючому необхідно звернути увагу на те, чи оформлено його трудові відносини з роботодавцем згідно чинного законодавства, чи враховується кваліфікація працівника, робота в нічний і понаднормований час, багато інших факторів.

По результатам останньої звітності, наданої управлінням Пенсійного фонду України в Олександрівському районі за липень 2014 року, – 35 страхувальників нарахували заробітну плату нижче мінімального розміру, а це майже                        35 відсотків. Також слід відмітити, що з даних звітів, у 31 керівника – суб»єкта господарювання нарахована заробітна плата менше або ж на рівні мінімальної, що вже говорити, про заробітну плату найманих працівників, які працюють у таких керівників. За результатами такого аналізу 31 керівнику підприємств направлені рекомендаційні листи, щодо усунення виявлених порушень.

Так, реально існує проблема зрівнювання офіційних зарплат співробітників різної кваліфікації. Найчастіше робітники найпростіших професій і їхні керівники мають оклади на рівні мінімальної заробітної плати. Тож підприємства, що претендують на звання відкритих і прозорих, змушені вести нерівну боротьбу з конкурентами, що використовують не задекларовану найману працю, схеми мінімізації відрахувань до Пенсійного фонду та інші хитрощі, що, у підсумку, здешевлює їхню продукцію або послуги. Крім того, для легального бізнесу щороку збільшується й тягар утримання пенсіонерів.
Звертаюсь до працедавців, – цілком конкретно й по-діловому має бути там, де справа стосується пенсійних та інших відрахувань, без яких не може зростати добробут всіх громадян, більше того добробут пенсіонерів нашого району. 

Кількість переглядів: 15