Завдаток, як один з видів забезпечення виконання зобов’язання

В межах всеукраїнського правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», завданням якого є забезпечення українців інформацією про права, гарантовані їм Конституцією і законами України, проводимо подальше роз’яснення норм цивільного кодексу України, що регулюють питання забезпечення виконання зобов’язання.  

Вказані правовідносини регулюються главою 49 (ст.ст. 570,571) Цивільного кодексу України.

 Завдатком вважається  грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів. Завдатком  підтверджується зобов’язання боржника та забезпечується його виконання.

Наприклад: Покупець будинку (боржник) надає продавцеві цього будинку (кредитору) частину грошових коштів (завдаток) підтверджуючи цими коштами своє зобов’язання в придбати будинок за попередньо узгодженою ціною.

Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.

Відповідно до практики Верховного Суду України у тих випадках, коли сторони домовилися укласти договір, але відповідно його не оформили, сплачені в рахунок виконання договору платежі визнаються авансовими і повертаються  в тому розмірі, в якому вони надавалися.

Також передбачено відповідальність кредитора та боржника у разі невиконання зобовязання.

 Якщо порушення зобов’язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора.

Якщо порушення зобов’язання сталося з вини кредитора, він зобов’язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості.

Сторона, винна у порушенні зобов’язання, має відшкодувати другій стороні збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір (вартість) завдатку, якщо інше не встановлено договором між сторонами.

У разі припинення зобов’язання до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню.

Відділ «Олександрівське бюро правової допомоги» Олександрійського  місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює за адресою: смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 63Тел.: (05242) 3-25-98.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.

Кількість переглядів: 13