Меморіальна дошка на честь Міхала Грабовського

25 вересня на приміщенні Олександрівської районної дитячої бібліотеки з нагоди 210-ої річниці від дня народження відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки Міхалу Грабовському.

Польський письменник “української школи”, літературний критик, публіцист, історик, фольклорист, який більшу частину свого життя (1825-1850рр.) провів в Україні в тому числі й в Олександрівці, зробив значний внесок у літературний літопис, вивчення історії, археології, фольклору українських земель, для України, для польсько-української дружби.

Тож віддати данину шани і поваги видатній людині зібралися ініціатори заходу, жителі Олександрівки, представники польської громади м. Кіровограда, заступник голови обласної державної адміністрації Віта Атаманчук, голова районної державної адміністрації Сергій Шпирка, Олександрівський селищний голова Василь Захаров та інші.

Перегортали сторінки досліджень життя і творчості Міхала Грабовського у своїх виступах почесний краєзнавець України, заслужений працівник культури України Іван Петренко, головний зберігач фондів Олександівського краєзнавчого музею, голова громадської організації „Олександрівська районна спілка крапєзнавців” Василь Білошапка, директор державного архіву Кіровоградської області, голова обласної організації національної спілки краєзнавців України Олег Бабенко.

З палкою патріотичною промовою щодо самоутвердження України і українців у світовому просторі, до якого свого часу, проживаючи в Україні, прокладав шлях і Міхал Грабовський, виступила заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Віта Атаманчук.

Продовжив думку обласного керівника голова районної державної адміністрації Сергій Шпирка. А ще додав, що відкриття меморіальної дошки на честь польського письменника Міхала Грабовського є непересічною подією в житті Олександрівщини і всієї України. Адже у день 210-річчя від дня його народження ми вшановуємо людину, яка залишила помітний слід на землі.

Відкриття пам’ятної дошки стало можливим завдяки дводесятилітнім дослідженням олександрівських краєзнавців, які активно пропагували ідею її встановлення і навіть реалізували виставковий проект “Міхал Грабовський — символ польсько-української дружби”, що став переможцем спеціального міжнародного конкурсу Польського інституту в Києві та Українського центру музейної справи.

На завершення свого виступу керівник від імені районної державної адміністрації та районної ради подякував скульптору Віктору Френчку, Товариству польських журналістів на Україні імені Кароля Шимановського, обласній організації Національної спілки краєзнавців України за реалізацію проекту з вшанування пам’яті Міхала Грабовського, який фінансувався з коштів, отриманих від Міністерства закордонних справ Республіки Польщі на реалізацію цільового завдання “Співпраця з польськими громадами і поляками за кордоном в 2014 році”.

Почесне право відкрити меморіальну дошку з нагоди 210-ої річниці з дня народження Міхала Грабовського надали представнику польської громади міста Кіровограда Віталію Плінському та Олександрівському селищному голові Василю Захарову.

На фоні ліричної української мелодії звучав уривок з твору Міхала Грабовського про Україну та незламний її народ у виконанні Віктора Шевченка.

Присутні вшанували пам’ять про нашого земляка покладанням квітів.

Кількість переглядів: 149