Сільськогосподарський 2014

У гарному настрої зустрічають своє професійне свято працівники сільського господарства, особливо хлібороби. Вони доклали максимум зусиль, щоб засіяти ниву, виростити і зібрати урожай, завершити до свого професійного свята комплекс осінньо-польових робіт. І дуже добре, коли наполегливу працю хліборобів супроводжують ще й сприятливі погодні умови.

Нинішній рік для сільгоспвиробників видався складним. Перша його половина була більш сприятливою. Хоч через часті опади з сівбою ранніх ярих культур дещо й запізнилися, і значні площі довелося засіяти теплолюбними культурами, але ж погода здебільшого сприяла росту, розвитку і формуванню врожаю ранніх зернових та зернобобових культур, особливо озимини. І як підтвердження цьому — врожайні хлібні жнива. Середня урожайність основної хлібної культури — озимої пшениці — склала 45,4 центнера з кожного з 8047 гектарів! А на полях ТДВ „Цибулівське ХПП”, виростили пшениці аж по 85,2 центнера з гектара, ПАТ „2-е імені Петровського”— по 65 ц/га, ТОВ „Олто” – по 58 ц/га, Фундукліївське ХПП — по 57,9 ц/га, ТОВ „Україна Хліб” — по 55,6 ц/га, ЗАТ ТД „Елітне насіння” — по 52,3 ц/га, ФГ „Мім-агро” — по 50 центнерів з гектара.

Рясно вродили і ячмені. Озимого зібрали по району по 33,6, а в „ОЛТО” — по 55,1 ц/га, ТОВ „Цвітна агро” — по 45,1 ц/га, ФГ „Снісаренка” — по 40 центнерів з гектара. Середня врожайність ярого ячменю — 32,7 центнерів з гектара, найрясніше він вродив у ТОВ „Цвітна-агро” — 40 центнерів з гектара.

В окремих господарствах вирощували горох (по 26,7 ц/га), яру пшеницю (по 53,3 ц/га), гречку (по 16,9 ц/га), овес (по 20,4 ц/га), озимий ріпак (по 20 ц/га), ярий ріпак у ТОВ „Михайлівське” видав по 32,6 центнера з кожного гектара.

А ось посушлива погода другої половини вегетаційного періоду негативно вплинула на подальший ріст, розвиток і формування врожаю пізніх культур, зокрема, сої, соняшників, кукурудзи на зерно, які зайняли в господарствах району величезні площі: відповідно 9311, 14691 і 23274 гектари. Рослини від тривалої спеки та бездощів’я просто „запеклися”.

Тож невеликі, а місцями й значні дощі, що пройшли в кінці серпня та на початку вересня, не змогли дати потрібного ефекту і покращити урожайність пізніх сільськогосподарських культур. І, як наслідок, сої зібрали по 13,9, соняшнику — по 21,0, кукурудзи — по 38,2 центнера з гектара.

Це суттєвий недобір урожаю.

Ще більш негативно вплинула посуха літа і вже й осені на одну з найважливіших ділянок роботи сільгоспвиробників — закладання урожаю хлібів на 2015 рік. З надією на опади деякі сільгоспвиробники закладали насіння озимої пшениці в суху землю. І дощ, хоч і невеликий, та пройшов, і насіння почало проростати, з’явилися сходи. А хто посіяв озимину після дощу, у вологу землю, то її вистачило тільки для проростання зерна, так воно й лежить у землі, чекає вологи. Основне, щоб не зіпріло, дочекалося, а то зведеться праця хліборобів нанівець.

Тож, зважаючи на це, настрій у сільгоспвиробників і напередодні професійного свята не дуже святковий.

Проте, вони не втрачають надії, працюють заради майбутніх врожаїв. А якщо пройде дощ, то тепла осіння погода сприятиме появі сходів озимої пшениці, укоріненню та кущінню рослин. Тож і врожай, дасть Бог, не забариться.

Кількість переглядів: 36