Стан контролю за додержанням мінімальних гарантій в оплаті праці, легалізація заробітної плати та погашення заборгованості із її виплати в січні – лютому 2014 року

Гарантоване Конституцією держави кожному громадянину право на працю включає можливість заробляти собі на життя. За виконану роботу власник або уповноважений ним орган зобов’язаний виплатити працівникові  заробітну плату. Винагорода за виконану роботу є основним джерелом формування доходів сімей працюючих громадян сьогодні та основою при розрахунку їм пенсії в майбутньому.

Ефективний розвиток соціально-трудових відносин у суспільстві цілком  залежить  від  додержання  роботодавцем та найманим працівником   вимог  законодавства  про  працю, добросовісного   виконання кожним  трудових  обов’язків, використання  прав  і гарантій, передбачених законодавством. На жаль, роботодавці  і наймані  працівники  перебувають  далеко  не в однакових  умовах, наслідком  чого  є  численні   порушення   практично  всіх норм  законодавства   про працю,  здебільшого  саме  роботодавцями. На сьогоднішній день заробітна плата є одним з основних джерел доходів громадян. Та, на жаль, тіньові процеси у сфері виплати заробітної плати на даний час  набули особливого поширення, а проблема боргів із виплати заробітної плати тягнеться не один рік.

Легалізація трудових відносин, контроль за  додержанням мінімальних   гарантій  в оплаті   праці  та  погашення   заборгованості із   виплати заробітної плати  – основне завдання  управління соціального захисту населення. Деякі підприємства затримують виплату заробітної плати, нараховують   та виплачують її менше законодавчо встановленого рівня, порушуючи статті Основного закону України – Конституції щодо гарантій кожному громадянинові права на достатній життєвий рівень.

 Спеціалістами управління протягом січня 2014   року  проведено    19   обстежень, складено 19 довідок. Фактів несвоєчасної виплати заробітної плати не виявлено.

За результатами обстежень до ТДІП направлено 2 подання з матеріалами обстежень 13 підприємств щодо вжиття заходів відповыдного впливу до  керівників порушників трудового законодавства.

Серед порушень чинного законодавства: недотримання диференціації оплати праці залежно від складності виконуваних робіт та кваліфікації працівників, не проведення  нарахувань  та  виплати  індексації грошових  доходів   громадян  відповідно  до Закону  України «Про індексацію грошових доходів громадян» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078, не надання  щорічних  відпусток,  як правило  суб’єктами  підприємницької діяльності,  а при  звільненні  працівника не  нараховування йому  компенсації  за  невикористані дні   щорічної  відпустки, несвоєчасність виплати розрахункових, відпускних  тощо.

Заробітну плату в “конвертах” без перебільшення можна назвати однією з найбільших на сьогодні перепон в економічному та соціальному розвитку держави. До того ж, вона позбавляє людину соціальної захищеності. Той, хто отримує “тіньову” зарплату, позбавлений оплати тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, та допомоги по вагітності та пологах; виплати допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи, одержання пристойної пенсії в старості, по інвалідності, та інших випадках, передбачених законодавством. Крім того, нелегальна робота – це відсутність захисту від незаконного звільнення, гарантій на безпечні  й здорові умови праці, гарантованого права на відпочинок. 

З метою вирішення питань легалізації зайнятості населення та виведення заробітної плати із “тіні” в районі в січні-лютому 2014 року проведено перевірки суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють  свою  діяльність в закладах торгівлі, та  які надають транспортні чи інші послуги. В ході перевірок встановлено 4 факти не легалізованих трудових відносин  у   3  підприємців (інші послуги) та 1 юридичної особи. За результатами перевірки з 2 найманими робітниками заключено трудові відносини в письмовій формі, трудові договори зареєстровано в районному центрі зайнятості, з 1 робітником заключено трудові відносини шляхом прийняття на роботу відповідно до наказу по підприємству (ТОВ «РЕМ-Систем»).

Громадянам завжди варто пам’ятати: працюючи у приватного підприємця, необхідно укладати письмовий  трудовий договір. Саме цей документ гарантує трудовий стаж та соціальні гарантії працівнику, захищає кожну із сторін договору, поєднує права з обов’язками. Аби змусити свого роботодавця платити гідну офіційну заробітну плату, необхідно зайняти чітку позицію і наполягати на виплаті заробітної плати з дотриманням вимог чинного законодавства.  Отримуючи неофіційну заробітну плату, працівник повністю беззахисний перед роботодавцем. Вирішити  проблему із легалізацією заробітної плати і найманих працівників можна лише спільними зусиллями.

Кількість переглядів: 132